Πάρα την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες μας σ έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο δεν κατάφεραν να πάρουν στο Αιγίνιο ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι κιτρινόμαυροι πλήρωσαν μια λάθος στιγμή γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 μετά από τέρμα που σημειώθηκε στο 14' απο τον Πολύζο. Βέβαια πέρα του κακού αγωνιστικού χώρου και το αμυντικό παιχνίδι του αντιπάλου η ομάδα μας είχε ν αντιμετωπίσει και μια άσχημη διαιτησία η οποία "έκλεισε" δυο φορές τα μάτια σε καταφανέστατα πέναλτι στο 9' και στο 11' λεπτό του παιχνιδιού όταν η μπάλα σε σουτ του Yakubu και στις δυο φορές η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αντιπάλου.

Το φιλμ του αγώνα

Λήξη του παιχνιδιού με την ομάδα μας να χάνει με 1-0

87' Κίτρινη κάρτα στον Ιατρούδη.

Δυνατές μονομαχίες στο παιχνίδι.

79' Πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας ο Κacurri μπέινει στο παιχνίδι και φευγει ο Bruce

75' Ο Έππας αντί του Μαρκόφσκι

65' Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού ο Αιγιανιακός βγηκε στην επίθεση με τον  Μαρκόφσκι μέσα από την περιοχή να σουτάρει η μπάλα έφυγε άουτ.

Ο Αιγινιακός έχει κλειστεί στην περιοχή του και προσπαθεί να κρατήσει μακριά από την εστία τους τους παίκτες μας

57' Δεύτερη αλλαγή για τον Αιγινιακό. Ο Πέριτς αντί του Δούμτσιου

52' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι και είναι απο τους γηπεδούχους. Ο Γιαλαμούδης αντί Τοπαλίδη που έφυγε με πρόβλημα τραυματισμού.

Ο Εργοτέλης έχει μπει δυνατά στο παιχνίδι. Οι παίκτες μας προσπαθούν να βρουν διαδρόμους προκειμένου να περάσουν στην αντιπαλη περιοχή.

51' Ο Εφορντ δέχεται την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή του παιχνιδιού.

46' Έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου

Ολοκληρώθηκε το πρωτο μέρος του παιχνιδιού και οι δυο ομάδες παίρνουν το δρόμο για τ' αποδυτήρια

Οι παίκτες της ομάδας μας κρατούν περισσότερο την μπάλα στα πόδια τους ωστόσο ο Αιγινιακός κλείνει τους χώρους και δεν αφήνει περιθώρια για τελικές ενέργειες.

Ο Εργοτέλης που έχει την κατοχή της μπάλας εχει ανεβάσει ακόμα περισσότερο "στροφές" και  πιέζει προκειμένου να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα για να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα

25' Ο Υakubu  φεύγει πολύ ωραία από την αριστερή πλευρά μπαίνει μέσα στην περιοχή σουτάρει όμως η μπάλα κοντράρει σε σώματα αμυντικών του Αιγινιακού και καταλήγει άουτ.

14' 1-0 Οι γηπεδούχοι μπαίνουν μπροστά στο σκορ με τον Πολύζο να βγαίνει τετ α τετ με τον Κατσιμήτρο να σουτάρει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας μας.

11' Νέα προσπάθεια και πάλι από αριστερά για την ομάδα μας με τον  Yakubu να σουτάρει εκ νέου η μπάλα να βρίσκει σε χέρι παίκτη του Αιγινιακού και ο διαιτητης  δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών μας.

9’ Διαμαρτυρία για πέναλτι  από την ομάδα μας.  Από αριστερά ο Yakubu σούταρε η μπάλα βρήκε χέρι αμυντικού των γηπεδούχων με τον διαιτητή να δείχνει κόρνερ.

1' Ο διαιτητης σφυρίζει για την έναρξη του αγώνα.

Έτοιμες οι δυο ομάδες για την έναρξη του παιχνιδιού.

Την αναμέτρηση θα την διευθύνει ο κ. Μπεκιάρης από την Καρδίτσας με βοηθούς τους κ.κ.  Σακκάς από την Θεσσαλία και Δεμερτζής από την Πέλλα.

Οι συνθέσεις:

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Μιρσάντ Γιονούζ): Καραγκιόζης, Προσκυνητόπουλος, Σ. Τοπαλίδης (52' Γιαλαμούδης), Πετρούσης, Στάνιτς, Λάσκαρης, Πολύζος, Μαρκόφσκι (75' Εππας), Παπαδόπουλος, Δούμτσιος (57' Πέριτς), Πιαστόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης (84' Σταθόπουλος), Γιακούμπου, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπουτσάκης (64' Μπουρσέλης), Μπρους (79' Κατσούρρι), Τσέλιος, Καπνίδης, Ιατρούδης, Έφορντ.