Δυο στα δυο για τον Εργοτέλη ο οποίος πήρε μια μεγάλη νίκη με 1-2 μέσα στο γήπεδο των Περιβολίων απέναντι στον ΑΟΧ/Κισσαμικό. Οι κιτρινόμαυροι σαφώς ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού είχαν επιβάλει τον ρυθμό του είχαν τον έλεγχο και τις ευκαιρίες και έφτασαν στην τελική επικράτηση πολύ πιο εύκολα απ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

95' ΓΚΟΛ 1-2 Το γκολ της τιμής για τον ΑΟΧ  απο τον Αρναρελλη που σούταρε  πολλά μέτρα έξω απο την περιοχή η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι ερωτηματικό αν πέρασε την γραμμή με τον διαιτητή του αγώνα να παίρνει την φάση πάνω του και να δείχνει την σέντρα.

92' Ο Σταθόπουλος από πλάγια δεξιά σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ. Ανεκμετάλλευτο για τους κιτρινόμαυρους

Στο 88' οι γηπεδούχοι μένουν με 10 παίκτες. Ο Καραγιάννης αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα - κόκκινη από τον διαιτητη της αναμέτρησης και παίρνει τον δρόμο προς τ' αποδυτήρια

Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού.  Πέντε τα λεπτά καθυστερήσεων που δείχνει ο τέταρτος διαιτητής. Τελευταία πέντε λεπτά του παιχνιδιού και οι κιτρινόμαυροι συνεχίζουν να πιέζουν

78' ΓΚΟΟΟΟΛ 0-2! Ο Εργοτέλης με τον καλύτερο τρόπο  σφραγίζει την ανωτερότητα του! Ο Yakubu είναι ο παίκτης του Εργοτέλη ο οποίος από αριστερά  με διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου! Ενα κουβάρι οι παίκτες του Εργοτέλη πανηγυρίζουν το γκολ μπροστά από την θύρα 4 όπου βρίσκονται οι φίλοι της ομάδος τους.

77' Eυκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μαζουλουξή να διώχνει στη γραμμή το σουτ του Αρναρέλλη.

75' Ο Τεγούσης περνάει στο παιχνίδι για την ομάδα του Κισσαμικού και αποχωρεί Τόλι

72' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Ιατρούδης φεύγει από το παιχνίδι και μπαίνει ο Σταθόπουλος

67' Ο Γιώργος Πετράκης ψάχνει να βρει λύση στην ομάδα του και προχωράει σε μια ακόμα αλλαγή στο παιχνίδι. Βγαίνει ο Malonga και στην θέση του μπαίνει ο Αρναρέλλης.

65' Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Λαμπάκης περνάει στο παιχνίδι και ο Μπουρσέλης αποχωρεί.

Το ίδιο σκηνικό και σ αυτά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Εργοτέλης συνεχίζει να ελέγχει το παιχνίδι δημιουργώντας προβλήματα στους γηπεδούχους.

58' Ο Νίκκι Παπαβασιλείου περνάει στην πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Καπνίδης φευγει απο το παιχνίδι και την θέση του παίρνει ο Ροβίθης.

55' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι και είναι για τους γηπεδούχους. Ο Simon φεύγει απο το παιχνίδι και την θέση του παίρνει ο Καραγιάννης

53' Ωραία οργανωμένη επίθεση από τον Εργοτέλη μέσα στην μικρή περιοχή ο Ιατρούδης γύρισε στον Εφορτ το σουτ του οποίου έδιωξε εκπληκτικά ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ/Κισσαμικού

49' Τίποτα ανησυχητικό για τον τερματοφύλακα της ομάδας μας που αφού του δόθηκαν οι πρώτες βοήθειες συνεχίζει το ματς

Ολιγόλεπτη διακοπεί στο παιχνίδι καθώς ο Καλογεράκης βρίσκεται στο έδαφος.

47' Απ ευθείας εκτέλεση φάουλ από αριστερά γιοα την ομάδα μας με τον Μπουρσέλη να εκτελεί και η μπάλα να  φεύγει  άουτ.

Καμιά αλλαγή στο παιχνίδι από τους προπονητές και των δυο ομάδων

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στο γήπεδο των Περιβολίων

Ημίχρονο στο γήπεδο των Περιβολίων με την ομάδα μας να πηγαίνει στ' αποδυτήρια έχοντας υπέρ της το σκορ μετά το γκολ που σημείωσε ο αρχηγός της ομάδος μας Χρήστος Μπάτζιος.

Ο Εργοτέλης  είναι σαφώς καλύτερος από τους γηπεδούχους έχει το έλεγχο σε όλες τις γραμμές πιέζει συνεχώς  σε όλη την διάρκεια του πρώτου 45 λεπτου.

38' Ένα σουτ  από τον Φαζό η μπάλα φευγει άουτ

34' Ο Τσελιος επιχείρησε από καλή θέση σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου

32' Ο Εργοτέλης έχει την υπεροχή και προσπαθεί να δημιουργήσει την φάση που θα του φερει ένα ακόμα γκολ

24' Παράλληλη σέντρα σουτ του Malonga απο δεξιά όπως επιτίθεστε ο Κισσαμικός η μπάλα έφυγε άουτ χωρίς ν ανησυχήσει ο Καλογεράκης

14' ΓΚΟΟΟΟΟΛ 1-0! Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε κόρνερ απο την αριστερή πλευρά και ο Μπάτζιος με καρφωτή κεφαλιά απο την καρδιά της άμυνας  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας κάτω από το δυνατό χειροκρότημα των φιλών της ομάδας μας.

14' Ο Εργοτέλης έχει κερδίσει ένα κόρνερ απο αριστερά!

13' Με επιθετικές τάσεις ο Εργοτέλης

Αρκετοί φίλοι της ομάδας μας έχουν ταξιδέψει στα Χανιά όπου και από την θύρα 4 του γηπέδου των Περιβολίων παρακολουθούν το παιχνίδι φωνάζοντας συνεχώς ρυθμικά και προσπαθώντας με την δική τους φωνή να εμψυχώσουν  τους παίκτες μας

2' Ο Εργοτέλης προσπαθεί να δημιουργήσει την πρώτη του καλή ευκαιρία στο παιχνίδι με τον Bruce  να κάνει το δυνατό σουτ και η μπάλα να φεύγει 'άουτ απο το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου

1' Έναρξη του παιχνιδιού

14:45: Οι παίκτες και των δυο ομάδων έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια καθώς σε λίγα λεπτό ξεκινάει στα Περβόλια το κρητικό ντέρμπι .

14:35: Οι παίκτες της ομάδας μας έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση

Διαιτητής: Κατοίκος Κωσταντίνος (Αθηνών)

Βοηθοί: Χρηστάκος Παναγιώτης, (Πειραιά), Παγούρας Βασίλειος (Βιωτίας)

4ος Διαιτητής: Μπακογιάννης Αγγελος (Αθηνών)

Συνθέσεις:

ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Παπαδόπουλος, Τόλι (75' Τεγούσης), Ζιούλης, Φαζός, Παπαχρήστος, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Sinon (55'  Καραγιάννης, Σάλιαγκας, Αποστολόπουλος,Malonga (67' Αρναρέλλης)

Αναπληρωματικοί: Λαζαρίδης, Sesay, Καραγεώργης, Τεγούσης, Kadima, Αρναρέλλης, Καραγιάννης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης, Μαζουλουξής, Yakubu, Μπουτσάκης, Μπάτζιος, Bruce, Τσέλιος, Μπουρσέλης (65' Λαμπάκης), Ιατρούδης (72' Σταθόπουλος) , Efford, Καπνίδης (58' Ροβίθης)

Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Kacurri, Σταθόπουλος, Πάτας, Kwateng, Λαμπάκης, Ροβίθης