Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Football League ο Εργοτέλης. Η ομάδας μας μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση μέσα στην Δράμα επικράτησε της τοπικής Δόξας με σκορ 0-2. Οι κιτρινόμαυροι έσπασαν την παράδοση με μεγάλο πρωταγωνιστεί τον Efford (45+1, 82′) που πέτυχε και τα δύο γκολ κλείνοντας έτσι την αγωνιστική σεζόν τερματίζοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το φίλμ του αγωνα

Τέλος του αγώνα

90+3′ Το διαγώνιο σουτ του Μπουρσέλη θα φύγει άουτ.

90+2′ Σουτ του Πατράλη λίγο έξω από την περιοχή και πολύ ωραία  απόκρουση του Τζελέπη σε κόρνερ

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

86′ Αλλαγή τερματοφύλακα για τον Εργοτέλη. Έξω ο Καλογεράκης και μέσα ο Τζελέπης

83’ Τρίτη αλλαγή για τη Δόξα. Έξω ο Ρουγκάλας και μέσα ο Παρασκευάς

82' ΓΚΟΟΟΛ 0-2 ! Ο Βουτσάς έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Έφορντ από την κλειστή γωνία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μένκα!  Δεύτερο γκολ στο παιχνίδι  για τον Έφορντ που έφτασε τα 11 γκολ στο πρωτάθλημα

80’ Αλλαγή για την ομάδα μας. Έξω ο Μπουτσάκης και μέσα ο Ροβίθης

77′ Το σουτ του Τσέλιου λίγο έξω από την περιοχή έφυγε άουτ

75′ Ο Ανδρέου έδωσε τον Κρητικό αλλά η κεφαλιά του ήταν εύκολη υπόθεση για τον Καλογεράκη

72′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη να διπλασιάσει τα τέρματα του. Ο Εφορντ μέσα από την περιοχή, έδωσε στον Ιατρούδη που έκανε μόνος του το πλασέ αλλά ο Μένκα έδιωξε την μπάλα.

70’ Κίτρινη στον Βουτσά.

69’ Πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας . Ο Μανουσάκης φεύγει από το παιχνίδι και την θέση του παίρνει ο Μπουρσέλης.

67′ Σέντρα του Πεταυράκη από αριστερά, ο Μάρτινς πιάνει την  κεφαλιά μέσα από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Καλογεράκης.

64′ Σέντρα του Πεταυράκη από αριστερά, ο Κρητικός δεν προλαβαίνει να πάρει την κεφαλιά.

61′ Δεύτερη αλλαγή για τη Δόξα. Εκτός ο Μακρής και μέσα ο Πατράλης

58′ Φάουλ σε καλή θέση για τον Εργοτέλη. Κίτρινη κάρτα στον Ριουγκάλα για φάουλ στον Μπουτσάκη

Η ομάδα μας συνεχίζει να έχει την υπεροχή καθώς και τον έλεγχο του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους από την άλλη πλευρά να βγάζουν αρκετό εκνευρισμό και να προσπαθούν ν απειλήσουν με σουτ εξω από την περιοχή.

55′ Σουτ του Μπαϊκαρά έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καλογεράκη

54′ Φάουλ από τα δεξιά για τη Δόξα. Ο Πεταυράκης έκανε το γέμισμα και ο Καλογεράκης μπλόκαρε εύκολα.

52′ Ο Ηλίας Τσέλιος μπήκε πολύ ωραία στην μικρή περιοχή ανατράπηκε από τον Καψάλη με τον  διαιτητή να κλείνει τα μάτια και να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Έντονες οι διαμαρτυρίες από την ομάδα μας δικαία ζητάει πέναλτι.

51′ Ο Κοιλιάρας έκανε την σέντρα από αριστερά με τον Ιατρούδη να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και να στέλνει την μπάλα άουτ.

48′ Κάθετη πάσα του Μάρτινς στον Κρητικό που μέσα από την περιοχή σούταρε με τον Καλογεράκη να διώχνει σε κόρνερ.

Ξεκίνησε το δευτερο ημίχρονο με μια αλλαγή στο παιχνίδι και είναι για τους γηπεδούχους. Στην θέση του  Κρουθ πέρασε ο Κρητικός

Ημίχρονο στην Δράμα με την ομάδα μας να πηγαίνει στ' αποδυτήρια με υπέρ της το σκορ μετά το γκολ που σημείωσε ο Αμερικανος επιθετικός  το οποίο ήταν το δέκατο εφετινό του.

45' ΓΚΟΟΟΛ για την ομάδα μας με τον Efford που εκμεταλλεύτηκε λάθος του Ρουγκάλα και μέσα από την περιοχή  έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μένκα

42′ Κίτρινη κάρτα στον Πεταυράκη για φάουλ που σταματά νέα αντεπίθεση της ομάδας μας.

41′ Ο Σιώπης έκανε την σέντρα και ο Μάρτινς πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Καλογεράκη.

38' Έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή της μπάλας (45-55)η ομάδα μας. Ο Εργοτέλης πολιορκεί την άμυνα της Δόξας δημιουργώντας της πολλά προβλήματα.

34′ Ο Μανουσάκης πάσαρε πολύ ωραία στον Τσέλιο που πάτησε στην περιοχή και δοκίμασε το σουτ το οποίο όμως κόντραρε σε αμυντικό της Δόξας.

30′ Πιέζουν ψηλά οι Δούμτσιος και Μάρτινς για να δυσκολέψουν την πρώτη πάσα της ομάδας μας.

Οι παίκτες αγωνίζονται  χωρίς άγχος καθώς ο στόχος έχει επιτευχθεί στο φετινό πρωτάθλημα ωστόσο και οι δυο ομάδες δείχνουν ιδιαίτερη σοβαρότητα στο παιχνίδι τους και παίξουν ωραίο ποδόσφαιρο και προσπαθούν να βρουν στόχο.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Δούμτσιο για φάουλ στον Μπρους που σταμάτησε την αντεπίθεση.

Πρωτο 20λεπτο στο παιχνίδι με καλό ρυθμό

14’ Κερδίζει φάουλ ο Μπαϊκαρά. Ο Κρουθ έσκαψε την μπάλα για τον Μακρή με τους αμυντικούς της ομάδας μας να καθαρίζουν την φάση.

11’ Φάουλ για τον Εργοτέλη από τα δεξιά εκτέλεσε ο Μπουτσάκης, μπλοκάρει την μπάλα ο Μένκα

Ανέβασε ρυθμούς η ομάδας μας. Έχει πάρει μέτρα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και προσπαθεί να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ.

9’ Πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Τσέλιος έκανε την πάσα στον Έφορντ που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Μένκα να τον κερδίζει και να παραχωρεί κόρνερ.

5’ Ο Μάρτινς έδωσε  στον Πετραυράκη που έκανε την σέντρα από αριστερά με τον Κρουθ να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά.

Πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού χωρίς κάτι ιδιαίτερο.

Ο διαιτητης του αγώνα σφυρίζει την έναρξη της αναμέτρησης.

Ολα είναι έτοιμα για την έναρξη του παιχνιδιού. Οι δυο ομάδες έχουν συγκεντρωθεί στον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο κ. Δραγούσης απο το Κιλκίς με βοηθούς τους κ.κ. Τζιουβάρας απο την Κοζάνης και Μαλανδρής απο την Χαλκιδική.

4ος διαιτητής είναι ο κ. Πανυτσίδης απο την Κοζάνη.

Οι συνθέσεις :

Δόξα Δράμας: (Δημήτρης Σπανός ) Μένκα, Σιώπης, Πεταυράκης, Καψάλης, Ανδρέου, Μάρτινς, Μακρής (61' Πατράλης), Ρουγκάλας, Κρούθ (46' Κρητικός), Μπαικαρά, Δούμτσιος

Αναπληρωματικοί: Λαμπίρης, Ρεβυθόπουλος, Παρασκευάς, Σαμπανίδης, Λεμονής, Κρητικός, Πατράλης.

Εργοτέλης: (Νικόδημος Παπαβασιλείου) Καλογεράκης (86' Τζελέπης), Βουτσάς, Κοιλιάρας, Μπάτζιος, Bahanack, Bruce, Μπουτσάκης (80' Ροβίθης), Τσέλιος, Efford, Ιατρούδης, Μανουσάκης (69' Μπουρσέλης),

Αναπληρωματικοί: Τζελέπης, Kacurri, Σταθόπουλος, Οικονόμου, Ροβίθης, Kwateng, Μπουρσέλης.