Η Κ19 του Εργοτέλη επικράτησε το μεσημέρι του Σαββάτου στο Μαρτινέγκο της αντίστοιχης ομάδας του ΑΟΧ/Κισσαμικού με σκορ 3-1 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων της Football League.

Παρά τον βαρύ αγωνιστικό χώρο παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο και η ομάδα μας έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης.

Στο 26’ η ομάδα μας  έχασε την ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ. Συγκεκριμένα πέναλτι που κέρδισε ο Καπουράνης και εκτέλεσε ο Αλεξάκης απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ/Κισσαμικού.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας άνοιξε το σκορ όταν ο Αλεξάκης εκτέλεση φάουλ και ο Πλαϊτάκης έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 55’ σε πάσα του Θεοδωράκη ο Παπαδάκης αφού πέρασε και τον προσωπικό του αντίπαλο σούταρε στέλνοντας την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα.

Δέκα λεπτά αργότερα και πάλι ο Παπαδάκης από αριστερά με σουτ έκανε το 3-0.

Οι φιλοξενούμενοι καταφεραν στο 80’ να μειώσουν σε 3-1 μετα από ατομική ενεργεια και πλασέ του Γρηγορόπουλου.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι από το 61’ η ομάδα των Χανίων αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγο αποβολής του Γιαπιντζάκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βλαχάκης, Λούσι, Μαυροειδής, Κεφαλούκος (72’ Πάγια), Πλαϊτάκης, Θεοδωράκης, Σεραφειμίδης (65΄Κομνηνός), Σαϊτάκης (70’ Σφακιανάκης), Καπουράνης(77’ Φαζάκης), Αλεξάκης, Παπαδάκης

ΑΟΧ/Κισσαμικος: Αθανασίου, Γρηγορόπουλος, Καμμένης, Κεχαγιάς, Νικολακάκης, Σκουλάς, Κουκουλης, Ματζοράκης, Μπέρτιος, Παπιτζάκης, Λουβιτάκης