Ο Εργοτέλης επικράτησε 2-0 του Απόλλωνα Πόντου στο Παγκρήτιο στάδιο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Η ομάδα μας η οποία είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, πήρε το προβάδισμα στο 72', όταν από ασίστ του Μπουτσάκη, ο Τσέλιος πήρε την μπάλα και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 78' ο Efford με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Ο Εργοτέλης  έφτασε πολύ κοντά στο να τριπλασιάσει τα τέρματα της στο παιχνίδι στο 83ο λεπτό, όταν ο Efford βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Θεοδωρόπουλο, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων όμως απέκρουσε. Παράλληλα δημιούργησε και αρκετές ευκαιρίες καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Το φιλμ του αγώνα

Έναρξη παιχνιδιού

7' σουτ του Κυβελίδη, μπλόκαρε ο Καλογεράκης

8' σουτ του Μπουρσέλη, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος

10' σουτ του Τσέλιου, η μπάλα πέρασε άουτ

17' σουτ του Καπνίδη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ

25' σουτ του Κοζορώνη, ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε δύσκολα

26' σουτ του Κοζορώνη, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών και απομακρύνθηκε

29' φάουλ σε καλό σημείο για τον Εργοτέλη

30' εκτέλεση κόρνερ με τον Κοζορώνη, βγήκε και μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος

35’ σουτ του Μπουρσέλη, η μπάλα ελάχιστα άουτ

40’ σουτ του Σουντουρά, η μπάλα στα χέρια του Καλογεράκη

Λήξη α' ημιχρόνου: Εργοτέλης - Απόλλων Πόντου 0-0

Έναρξη β' ημιχρόνου

54' εκτέλεση φάουλ με τον Κοζορώνη, απομάκρυνε ο Γεωργιάδης

56' κόρνερ για τον Εργοτέλη, εκτέλεσε ο Κοζορώνης, ο Efford βρήκε την μπάλα, έδωσε στον Bruce, ο τελευταίος έκανε το σουτ, η μπάλα όμως πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου

60' σουτ του Κυβελίδη, η μπάλα άουτ

63' κίτρινη κάρτα στον Δημητριάδη

69' αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Μπουτσάκης στη θέση του Κοζορώνη

72' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη! Ο Μπουτσάκης έδωσε στον Τσέλιο και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

74' δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Ροβίθης στην θέση του Ιατρούδη

75' φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τον Εργοτέλη. Ο Μπουρσέλης στην εκτέλεση, απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος

76' σουτ του Ροβίθη από αριστερά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου

78' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη! Ο Efford με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0

83' ο Efford βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Θεοδωρόπουλο, έκανε το σουτ, όμως απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα.

85' σουτ του Efford, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

89' τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη. Ο Kwateng θα περάσει στο παιχνίδι στη θέση του Καπνίδη