Ο Εργοτέλης έκανε μια πολύ αξιέπαινη προσπάθεια απέναντι στον ΟΦΗ και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από τέρμα του Νάστου στο 28', κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να ισοφαρίσει αλλά και να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού δημιουργώντας τις ευκαιρίες για να φτάσει ακόμα και την νίκη. Η ισοφάριση (1-1) για την ομάδα μας ήρθε στο 66' έπειτα από γκολ του Ιατρούδη και το τελικό 1-1 να παραμένει ως το τέλος αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο παιχνίδι που θα γίνει στο γήπεδο "Θ. Βαρδινογιάννης".

Το φιλμ του παιχνιδιού

Τέλος στο Παγκρήτιο. Εργοτέλης και ΟΦΗ έμειναν στο 1-1 στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδος.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

87' Ωραία προσπάθεια του Kwateng απ' τα δεξιά αλλά την σέντρα-σουτ του απομάκρυνε ο Στρέζος.

86' Κίτρινη κάρτα στον Μαζουλουξή

Είναι φανερό ότι ο Εργοτέλης πατάει καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τις περισσότερες ευκαιρίες να είναι υπέρ του.

81' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Kwateng βρέθηκε απέναντι απ' τον Στρέζο έπειτα από λάθος του Μιχόγεβιτς και τον προσπέρασε απ' τα αριστερά όμως το πλασέ του απομάκρυνε ο Ποτουρίδης πάνω στην γραμμή.

Ένας τετράποδος φίλαθλος εισβάλει στον αγωνιστικό χώρο. Ο λόγος για ένα σκύλο που βρισκόταν στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου και ''μπήκε'' για λίγο στο παιχνίδι προσφέροντας χαμόγελα στον κόσμο. Φυσικά οι υπεύθυνοι τον απομάκρυναν.

78' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Ντίνα να αποχωρεί και τον Κυριακίδη να μπαίνει στο ματς.

70' Κίτρινη στον Κοροβέση.

66' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας!! Ο Ιατρούδης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε ένα σημείο που ο Εργοτέλης είχε αποκτήσει τα ηνία του παιχνιδιού.

64' Στην δεύτερη τους αλλαγή προχώρησαν οι δύο προπονητές. Ο Νίκος Παπαδόπουλος ρίχνει στο ματς τον Parsson αντί του Vouho ενώ ο Νίκκι Παπαβασιλείου τον Λαμπάκη αντί του Μπουτσάκη.

60' Σουτ του Kwateng η μπάλα κατέληξε πάνω απ' τα δοκάρια.

58' Καλή στιγμή για την ομάδα μας. Ο Έφορντ σούταρε έξω απ' την περιοχή η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα απ' το δοκάρι.

55' Πρώτη αλλαγή για τον Νίκκι Παπαβασιλείου με τον Καπνίδη να φεύγει απ' τον αγωνιστικό χώρο και τον Kwateng να παίρνει τη θέση του.

52' Σέντρα του Γιακούμπου με καλές προϋποθέσεις η μπάλα πέρασε απ' όλους.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Παγκρήτιο.

45' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Πλατέλλα να περνάει αντί του Σάσι στο παιχνίδι.

Τέλος πρώτο ημιχρόνου στο Παγκρήτιο, με τον ΟΦΗ να προηγείται 0-1 του Εργοτέλη απ' το γκολ του Νάστου στο 28'.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

44' Στην αμέσως επόμενη φάση η μπάλα βγήκε απ' τα καρέ του ΟΦΗ, με τον Μπρους να γίνεται αποδέκτης όμως το σουτ του μπλόκαρε ο Στρέζος.

43' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε ένα φάουλ απ' τα δεξιά η μπάλα βρήκε στον Σάσι με τον Στρέζο να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

40' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη η μπάλα πέρασε αρκετά μέτρα εκτός.

Ισορροπημένο το παιχνίδι μετά το γκολ.

37' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι για τον Ιατρούδη αυτή τη φορά.

32' Κίτρινη κάρτα στον Μπουτσάκη για φάουλ πάνω στον Ντίνα.

28' Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Νάστος είχε πολύ χώρο έκανε ένα δυνατό σουτ και έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Κατσιμήτρου.

22' Σουτ του Οικονόμου απόκρουση του Κατσιμήτρου με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

20' Σουτ του Σάσι έξω απ' την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Κατσιμήτρος.

17' Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο.

Σταμάτησε για λίγο το παιχνίδι καθώς κατά την έξοδο του γκολκίπερ του ΟΦΗ, υπήρξε σύγκρουση με τον Ποτουρίδη. Όμως το ματς συνεχίστηκε μετά από λίγο.

6' Κεφαλιά του Μπάτζιου προς τα πίσω, ο Στρέζος έχασε τον έλεγχο της πορείας της μπάλας όμως η φάση σταμάτησε ως οφσάιντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

Οι δύο ενδεκάδες εισέρχονται στο γήπεδο.

Βροχή εδώ και πολύ ώρα δεν έχει πέσει στο Ηράκλειο όμως το κρύο είναι τσουχτερό με την θερμοκρασία να αγγίζει τους 6 βαθμούς Κελσίου.

Λίγος κόσμος μέχρι στιγμής στις κερκίδες. Οι καιρικές συνθήκες δεν έχουν επιτρέψει στο φίλαθλο κοινό να παραστεί στο ''παγωμένο'' Παγκρήτιο.

Οι παίχτες μας μισή ώρα πριν την έναρξη του αγώνα βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν το ζέσταμα τους.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Βρέσκας απ' την Πιερία με βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας) και Γκάγκα (Λάρισας). 4ος Διαιτητής θα είναι ο κ. Πολυχρόνης απ' την Πιερία εξίσου.

Οι συνθέσεις

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής, Yakubu, Μπουτσάκης (Λαμπάκης 64'), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Bruce, Τσέλιος, Ιατρούδης, Efford, Καπνίδης (Kwateng 55')

Αναπληρωματικοί: Καλογεράκης, Λαμπάκης, Χατζηδίμπας, Οικονόμου, Kwateng, Σταθόπουλος, Kacurri

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Γιαννούλης, Ποτουρίδης, Mihojevic, Braun, Οικονόμου, Νάστος, Κοροβέσης, Sassi (Πλατέλλας 45') Ντίνας (Κυριακίδης 78'), Vouho (Parsson 64')

Αναπληρωματικοί: Σωτηρίου, Παπάζογλου, Κυριακίδης, Καλαϊτζάκης, Νοικοκυράκης, Πλατέλλας, Parsson