Η ομάδα μας είχε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στα Χανιά όπου επικράτησε με σκορ 2-0, παρουσιάζοντας ένα εξαιρετικό πρόσωπο, παίζοντας πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και πετυχαίνοντας δύο γκολ ένα απ' τον Κόλα (43') και ακόμη ένα απ' τον Μανουσάκη (47') πήρε ακόμη μια σπουδαία νίκη. Ο Εργοτέλης πέτυχε το τρίτο σερί τρίποντο στα play off φτάνοντας τους 45 βαθμούς απέχοντας πλέον δύο βαθμούς απ' την δεύτερη και τρεις βαθμούς απ' την πρώτη θέση του πρωταθλήματος.

Τέλος αγώνα.

91' Κίτρινη κάρτα στον Κωστανάσιο.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' Τελευταία αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Ντουμάνη να περνάει στο ματς αντί του Σερβιλάκη.

88' Σέντρα απ' τον Κατσούρι κεφαλιά απ' τον Κόλα μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.

84' Σέντρα απ' τον Κατσούρι ο Conraad παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά με τον Κουτζαβασίλη να αποκρούει.

80' Τελευταία αλλαγή για τα Χανιά, με τον Γκίνο να περνάει στην θέση του Carlitos.

77' Κίτρινη κάρτα στον Σερβιλάκη.

76' Πέναλτι κερδίζει ο Εργοτέλης σε ανατροπή του Μπουρσέλη απ' τον Κουτζαβασίλη. Ο Conraad αναλαμβάνει την εκτέλεση και αστοχεί με τον τερματοφύλακα να πέφτει σωστά και να αποκρούει.

73' Δύο αλλαγές για την ομάδα μας. Κωστανάσιος και Κατσούρι μπαίνουν στο ματς αντί των Μπουτσάκη και Μανουσάκη.

71' Ο Sountoura βρέθηκε απέναντι απ' τον Κατσιμήτρο, πλάσαρε με τον γκολκίπερ της ομάδας μας να κάνει μια σπουδαία επέμβαση.

69' Ευκαιρία με καλές προϋποθέσεις για την ομάδα μας. Ο Conraad έκοψε την μπάλα στον Appi που απ' το ύψος της περιοχής πλάσαρε με την μπάλα να κοντράρει και να απομακρύνεται.

61' Πρώτες δύο αλλαγές για την ομάδα μας. Ο Appi και ο Conraad μπαίνουν στο ματς αντί των Πατρινό και Τσέλιο.

60' Σουτ απ' τον Μανουσάκη η μπάλα βρίσκει σε σώματα και πάει να αιφνιδιάσει τον Κουτζαβασίλη καταλήγοντας κόρνερ.

59' Σουτ απ' τον Βασιλογιάννη ο Κατσιμήτρος είναι σε ετοιμότητα.

57' Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Carlitos η μπάλα ψηλά άουτ.

53' Ο Βασιλόγιαννης κάνει ένα επικίνδυνο γύρισμα απ' τα δεξιά με τον Κατσιμήτρο να αποκρούει σε κόρνερ το οποίο εν συνεχεία περνάει ανεκμετάλλευτο.

48' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Με τον καλύτερο τρόπο ξεκινάει το δεύτερο μέρος η ομάδα μας. Ο Μανουσάκης βγήκε τετ α τετ μέσα από κόντρες και με ένα ωραίο πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω απ' τον Κουτζαβασίλη γράφοντας το 2-0!

Με τέσσερις αλλαγές ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο τα Χανιά. Οι Κάσος, Παναγιωτούδης, Τριανταφυλλάκος και Brampilla αποχώρησαν με τους Nikolic, Πλέγα, Δημητριάδη και Sountoura να μπαίνουν στο ματς.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Ο πρόεδρος του ερασιτέχνη Γιώργος Στειακάκης και ο Αντιπρόεδρος της ΠΑΕ Γιώργος Τουτζάρης, κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας του αγώνα με τα Χανιά δώρισαν μια φανέλα και μια τιμητική πλακέτα στην κ. Δέσποινα Σκαλοχωρίτη για την πολύχρονη προσφορά της στον σύλλογο. Η κ. Δέσποινα διετέλεσε για πολλά χρόνια μέλος του διοικητικού συμβουλίου του συλλόγου περνώντας από διάφορα πόστα επί σειρά ετών ενώ κάθισε και στην προεδρική καρέκλα αποτελώντας μάλιστα την πρώτη γυναίκα πανελλαδικά που λαμβάνει μέλος ποδοσφαιρικής ομάδας ως παράγοντας. Αξίζει να σημειωθεί επίσης ότι η κ. Σκαλοχωρίτη συνέβαλε τα μέγιστα για να αποκτήσει ο Εργοτέλης το δικό του "σπίτι" στο Μαρτινέγκο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο λεπτά οι καθυστερησεις.

43' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Ο Σερβιλάκης εκτέλεσε κόρνερ με τον Κόλα να βάζει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!!

39' Μεγάλη ένταση για λίγα δευτερόλεπτα στον αγωνιστικό χώρο με τους κιτρινόμαυρους να διαμαρτύρονται για φάουλ που δεν δόθηκε στον Μπουρσέλη. Υπήρξε μια μικρή σύρραξη μεταξύ των δύο πάγκων και των διαιτητών, με το παιχνίδι ωστόσο να συνεχίζεται.

34' Κίτρινη κάρτα στον Κάσσο.

33' Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Γύρισμα απ' τον Μανουσάκη ο Μπουτσάκης ερχόμενος από πίσω, απ' το ύψος της περιοχής πλασαρε δυνατά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι.

30' Επικίνδυνο γύρισμα απ' τον Carlitos η μπάλα πάνω απ' την εστία του Κατσιμήτρου.

28' Καταπληκτική μπαλιά του Μπουτσάκη στον Μανουσάκη με τον τελευταίο να κάνει το δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω.

26' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Σερβιλάκης απ' τα αριστερά και το ύψος της περιοχής κάνει ένα ωραίο σουτ με τον Κουτζαβασίλη να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ.

24' Διάλειμμα μερικών δευτερολέπτων για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

23' Σουτ απ' τον Brambilla η μπάλα στα χέρια του Κατσιμήτρου.

22' Πανέξυπνη πάσα απ' τον Μανουσάκη απ' τα αριστερά ο Μπουρσέλης αφήνει στον Μπουτσάκη όπου ερχόμενος με φόρα έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα και να απομακρύνεται.

19' Κόρνερ απ' τον Μπουρσέλη κεφαλιά απ' τον Μπάτζιο στα χέρια του Κουτζαβασίλη.

Ο Εργοτέλης μέχρι στιγμής δείχνει να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργηθεί κάποια μεγάλη φάση για γκολ.

5' Ο Τσέλιος μπαίνει με καλές προϋποθέσεις στην περιοχή κάνει την σέντρα με τον Κουτζαβασίλη να μπλοκάρει.