Μια ήττα που σίγουρα δεν άρμοζε στην εικόνα της ομάδας, αποκόμισε σήμερα εκτός έδρας ο Εργοτέλης κόντρα στην Ζάκυνθο. Οι ''κιτρινόμαυροι'' έχοντας τον πλήρη έλεγχο, την κατοχή και τις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ. Στην επανάληψη η προσπάθεια συνεχίστηκε από τους παίκτες μας όμως σε μια κακία στιγμή οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, για να διπλασιάσουν λίγο αργότερα τα τέρματα τους με ένα πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα. Η κατάσταση έφερε αρκετό εκνευρισμό ο οποίος διατηρήθηκε έως το τέλος του παιχνιδιού.

Τέλος παιχνιδιού.

Ο διαιτητής κρατάει παραπάνω χρόνο στο παιχνίδι, μετά την σύρραξη που υπήρξε ανάμεσα στις δύο ομάδες για διαμαρτυρίες, με τις καθυστερήσεις να έχουν φτάσει πλέον τα έντεκα λεπτά.

96' Κίτρινες κάρτες σε Conraad και Ντάτση για μεταξύ τους λογομαχία. Το ίδιο συνέβη και με τους δύο τερματοφύλακες, Τζελέπη και Μέντεζ οι οποίοι δέχτηκαν αντίστοιχα τις κίτρινες κάρτες μετά από ολιγόλεπτη ένταση στον αγωνιστικό χώρο.

94' Σέντρα από τον Μπουτσάκη, ο Σαρρής βάζει την προβολή με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

90' Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

88’΄Αλλαγές για την Ζάκυνθο. Κάμερον Σολ, Ρουκουά και Καλλιβωκάς στις θέσεις των Τσιμέλι, Κοναγκάγια και Σούρμπη.

82' Αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Ντουμάνη να αντικαθιστά τον Σερβιλάκη.

81' Ο Τσιμέλι μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή από τα αριστερά, έφτασε απέναντι απ' τον Τζελέπη πλάσαρε με τον τερματοφύλακα της ομάδας μας, να αποκρούει με τα πόδια.

75' Αλλαγές για την ομάδα μας. Ο Βουτσάς και ο Farrag μπαίνουν στο ματς αντί των Κοκκίνη και Appi.

72' Γκολ για την Ζάκυνθο. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι έπειτα από υπόδειξη του διαιτητή της αναμέτρησης για χέρι του Μπουτσάκη. Ο Τσιμέλι ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο υπήρξαν διαμαρτυρίες από μεριάς της ομάδας μας, για επανάληψη με τον διαιτητή να δείχνει λανθασμένα συνέχεια στο ματς. Συγκεκριμένα ο Τσιμέλι γλίστρησε και βρήκε δύο φορές, με τον κ. Ρηγόπουλο να μην παίρνει πίσω την φάση.

Συνεχίζει να πιέζει ψηλά η ομάδα μας.

70' Ο Κατσούρι, με σέντρα τροφοδοτεί τον Conraad ο οποίος με κεφαλιά αναγκάζει τον Μέντεζ να μπλοκάρει.

68' Καλή σέντρα από τον Κουτάντο ο Μέντεζ όμως μπλοκάρει.

62′ Αλλαγές για τον Εργοτέλη. Ο Conraad περνά στην θέση του Πατρινού και ο Κουτάντος αντί του Hossam.

61′ Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Ο Μπαζάν περνά στην θέση του Λάμπογλου που τραυματίστηκε.

Οι γηπεδούχοι παίρνουν το προβάδισμα κόντρα στην ροή του αγώνα, καθώς τόσο στο πρώτο ημίχρονο όσο και στην αρχή της επανάληψης ο Εργοτέλης έψαχνε διαρκώς το γκολ και δημιουργούσε ευκαιρίες.

58' Γκολ για την Ζάκυνθο. Ο Λάμπογλου έφυγε μόνος στην αντεπίθεση, έφτασε απέναντι απ' τον Τζελέπη και με πλασέ άνοιξε το σκορ.

56′ Τεράστια ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Hossam εκτέλεσε το κόρνερ, o Νεράλ βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της άμυνας της Ζακύνθου, έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μέντεζ εξ επαφής απόκρουσε και στην συνέχεια υπήρξε επιθετικό φάουλ!

53' Δυνατό σουτ απ' τον Μπουτσάκη, ο Μέντεζ αποκρούει και απομακρύνει την μπάλα με δυσκολία.

52′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ζάκυνθο με τον Ντάση να περνά στην θέση του Κιτόκο που δεν μπορεί να συνεχίσει καθώς τραυματίστηκε σε προηγούμενη φάση.

48' Κίτρινη κάρτα στον Κοκκίνη.

47' Σουτ απ' τον Hossam ο τερματοφύλακας μπλοκάρει.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Χωρίς κάποια αλλαγή.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, χωρίς σκορ στην Ζάκυνθο.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

45' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Μπουτσάκης έκανε την παράλληλη σέντρα, με τον Πατρινό προ κενής εστίας να μην προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

44' Επικίνδυνη σέντρα του Σερβιλάκη, ο αντίπαλος γκολκίπερ μπλοκάρει την μπάλα.

Ο Εργοτέλης βρίσκεται συνεχώς στην μικρή περιοχή, προσπαθεί ωστόσο να τελειοποιήσει τις ευκαιρίες με το γκολ να μην έρχεται.

Η ομάδα μας πατάει πολύ καλύτερα στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού. Έχει ξεκάθαρη κατοχή και υπεροχή παίζοντας συνεχώς τον αντίπαλο στο μισό γήπεδο.

30' Καλό σουτ από τον Appi, ο Μέντεζ μπλοκάρει.

29' Κόρνερ για την ομάδα μας, το οποίο κέρδισε ο Σερβιλάκης. Ο Hossam το εκτέλεσε με τον Κόλα να παίρνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

25' Κίτρινη κάρτα στον Κιτοκό.

Μικρή διακοπή στο ματς, λόγω μικροτραυματισμού του Κοκκίνη. Ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας λίγα λεπτά μετά σηκώθηκε ξανά με τον διαιτητή να δείχνει συνέχεια στο παιχνίδι.

Η ομάδα μας έχει ανεβάσει στροφές στα τελευταία λεπτά, προσπαθήσει να δημιουργήσει και να απειλήσει την Ζάκυνθο.

17' Σουτ από τον Νεράλ έξω απ' την περιοχή ο Μέντεζ μπλοκάρει.

12' Kόρνερ για την Ζάκυνθο, με τον Νικολακόπουλο να το εκτελεί και τον Appi να απομακρύνει πριν γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί οι γηπεδούχοι.

Δίχως κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής στο ματς.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε!

Γίνεται η είσοδος των ομάδων.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια μετά την ολοκλήρωση της προθέρμανσης. Όλα έτοιμα για την έναρξη του αγώνα.

Υπενθυμίζουμε ότι ο Νίκος Μπαδήμας δεν θα έχει στην διάθεση του, τους Κωστανάσιο, Πέιο και Mico οι οποίοι θα εκτίσουν αυτήν την αγωνιστική την ποινή τους για κάρτες. Επίσης απόντες είναι οι τραυματίας Μπουρσέλης και ο Ποζατζίδης ο οποίος δεν ταξίδεψε με την αποστολή αισθανόμενος αδιαθεσία λίγο πριν την αναχώρηση της ομάδας.

Η ομάδα μας προθερμαίνεται στον αγωνιστικό χώρο.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τζελέπης, Σαρρής, Κόλα, Σερβιλάκης (Ντουμάνης 82'), Κατσούρι, Μπουτσάκης, Νεράλ, Appi (Βουτσάς 75') Hossam (Κουτάντος 61'), Πατρινός (Conraad 61'), Κοκκίνης (Farrag 75')

Αναπληρωματικοί: Τσέλιος, Αλεξάκης, Βουτσάς, Θεοδωράκης, Conraad, Κουτάντος, Ντουμάνης, Farrag

Ζάκυνθος (Caraman Xalind):Mendes, Karami, Odone, Soares, Miguel, Konagaya, Νικολακόπουλος, Σούρμπης, Wilson, Kitoko, Λάμπογλου

Αναπληρωματικοί: Πατσιογιώργος, Elgannashy, Καλλιβώκας, Σπίρι, Kucquois, Cameron, Ντάσης, Bazan, Claudio

Διαιτητής: Ρηγόπουλος (Ηλείας)

Βοηθοί: Τριαντάφυλλος (Κορινθίας), Ισακοβίδης (Λακωνίας)\