Δεν κατάφερε να μπει με το δεξί στο 2019 ο Εργοτέλης όπου παρά την σημαντική προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες μας ηττήθηκαν στο Παγκρήτιο από τον Απόλλωνα Λάρισας με σκορ 1-2.

Μια ήττα που αδικεί τον Εργοτέλη που κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια δημιούργησε ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι που είχε ο Μπουρσέλης στο 78’ μετά από δυνατό σουτ ενώ ο Ιατρούδης σε κενή εστία στις καθυστερήσεις έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα μας.

Το φίλμ του παιχνιδιού

Τελευταίο σφύριγμα απ' τον διαιτητή Βάτσιο, ο Εργοτέλης παρ' όλη την πίεση που άσκησε στα τελευταία λεπτά δεν κατάφερε έστω να ισοφαρίσει χάνοντας 1-2 απ' τον Απόλλωνα Λάρισας.

90' Απίστευτη στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Kacurri σούταρε δυνατά έξω απ' την περιοχή ο Μάντζαρης έπεσε και απέκρουσε με την μπάλα να φεύγει και ο Ιατρούδης που ακολουθούσε την φάση μπροστά απ' την εστία δεν κατάφερε να βρει στόχο, στέλνοντας την μπάλα ψηλά.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τρίτη αλλαγή για τον Απόλλωνα με τον Κοντοθανάση να περνάει στην στην θέση του Neto.

83' Πλασέ του Bruce μέσα απ' την περιοχή ο Κουρτεσιώτης απέκρουσε λίγο πριν η μπάλα κινηθεί προς την γραμμή του τέρματος.

81' Αλλαγή για τον Εργοτέλη και τον Απόλλων Λάρισας με τον Κατσούρι να περνάει στην θέση του Kwateng ενώ ο Αγιώτης πέρασε στο ματς αντί του Poleto για τον Απόλλωνα.

78' Απίστευτη στιγμή με τον Μπουτσάκη από κοντινή απόσταση να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

72' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας με τον Έφορντ να μειώνει από μια ωραία πάσα του Τσέλιου. Ο Αμερικανός μπήκε στην περιοχή απ' τα δεξιά και με ένα δυνατό συρτό σουτ σκόραρε.

68' Γκολ για τον Απόλλωνα. Ο Lucas Markos με κοντινό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 0-2.

65' Από μια αλλαγή και για τις δύο ομάδες. Ο Καπνίδης περνάει στην θέση του Μαζουλουξή ενώ για τον Απόλλωνα, ο Καμπέρης μπαίνει αντί του Λίταινα.

63' Καλό σουτ του Έφορντ απ' τα αριστερά η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

57' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με τον Λίταινα να ξεφεύγει απ' τα μαρκαρίσματα και μπαίνοντας στην περιοχή πλάσαρε και ανάγκασε τον Κατσιμήτρο να αποκρούσει ένα καλό σουτ του.

52' Πολύ καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουρσέλη, ο Μαντζάρης απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

Ο Νίκκι Παπαβασιλείου προχώρησε σε αλλαγή. Εκτός ο Οικονόμου και στην θέση του ο Μπουτσάκης.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Τέλος πρώτο ημιχρόνου στο Παγκρήτιο με τον Απόλλωνα να προηγείται 0-1 (Τασιούλης 5') του Εργοτέλη.

39' O Poleto με μια ωραία ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι στον Κατσιμήτρο προσπερνώντας δύο ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη όμως δεν κατάφερε να νικήσει και τον Κατσιμήτρο ο οποίος απέκρουσε το κοντινό πλασέ του.

33' Συρτό αδύναμο σουτ του Neto, η μπάλα περνάει εκτός.

20' Ωραία προσπάθεια του Kwateng, με ένα δυνατό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Μαντζάρης.

18' Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε ένα φάουλ η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε δίπλα απ' το δοκάρι παρά την προσπάθεια του Μπάτζιου να γίνει αποδέκτης της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή μπροστά απ' τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

O Εργοτέλης προσπαθεί να αντιδράσει χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει κάτι προς το παρών.

5' Γκολ για τον Απόλλωνα, πολύ νωρίς με τον Τασιούλη όπου έκανε ένα γυριστό σουτ μέσα απ' την περιοχή και άνοιξε το σκορ. Ψυχρολουσία για την ομάδα μας όπου βρίσκεται πίσω στο σκορ απ' την πρώτη τελική προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κάνουν το ζέσταμα τους πριν την έναρξη της αναμέτρησης.

Ο κοσμος του Εργοτέλη φιλοξενείται στην θύρα 11 του Παγκρητίου ώστε να μην ταλαιπωρηθεί απ' την βροχή που πέφτει καταρρακτωδώς  στο Ηράκλειο.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Βάτσιος απ' την Δ. Αττική με βοηθούς τους Οικονόμου (Δ. Αττική) και Κουρέντα (Τρικάλων). 4ος διαιτητής ο κ. Ντάουλας απ' την Δ. Αττική.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής (Καπνίδης 65'), Yakubu, Οικονόμου (Μπουτσάκης 45'), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Bruce, Τσέλιος, Ιατρούδης, Efford, Kwateng (Kacurri 81')

Αναπληρωματικοί: Καλογεράκης, Πάτας, Βουτσάς, Μπουτσάκης, Καπνίδης, Χατζηδίμπας, Kacurri

Απόλλων Λάρισας (Μαρτσέλο Τροϊζι) Μαντζάρης, Σκούρπα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Meireles, Neto (Κοντοθανάσης 89'), Poleto (Αγιώτης 81'), Τασιουλής, Ramos, Καρατάσιος, Λίταινας (Καμπέρης 65')