Το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος τσέκαρε σήμερα η ομάδα μας μετά την μεγάλη νίκη που πέτυχε στο Παγκρήτιο με σκορ 3-2 απέναντι στον Άρη. Ο Εργοτέλης κοιταξαν στα μάτια τον αντίπαλο και κατάφεραν να προηγηθούν με 3-0 με γκολ του Μπουρσέλη στο 44’ του Ιατρούδη στο 50' και του Εφορντ στο 53’ για να μειώσει για τον Αρη ο Ντιγκινί στο 57’ και στο 74’ με πέναλτι.

Το φιλμ του αγώνα

Λήξη του παιχνιδιού στο Παγκρήτιο στάδιο με την ομάδα μας να παίρνει μεγάλη νίκη επί του Αρη και πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Ελλάδος!

93 Κίτρινη κάρτα θα δει ο Yakubu .

90' Τέσσερα θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων

82' Τρίτη αλλαγή για την ομάδας μας φεύγει απο το παιχνίδι ο Ιατρούδης και την θέση του παίρνει ο Μαζουλουξής

Μπήκαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού

78' Σουτ από τον Γκαρσία μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος

75’ Κίτρινη κάρτα θα δει ο Τσέλιος

74’ Κερδίζει πέναλτι ο Άρης . Σε γύρισμα του  Γιουνές από τα αριστερά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κοζορώνη. Ο Ντιγκινί ανέλαβε την εσχάτη των ποινών και μείωσε σε 3-2 για τον Άρη

72Κίτρινη κάρτα θα δει ο Bruce.

69’ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας. Φεύγει από το παιχνίδι  ο Μπρουσέλης και στη θέση του περνάει ο Καπνίδης.

61' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς και είναι για τον παίκτη του Αρη  Ματέο Γκαρσία

57’ Μειώνει ο Άρης σε 3-1 με τον Ντιγκινί. Ο Άρης βρέθηκε στην επίθεση από τα αριστερά με τον Ντιγκινί να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, την τσίμπισε όμορφα και έκανε το πλασέ για το 3-1.

54' Τρίτη αλλαγή για τον Άρη με τον Σιώπη να περνάει στη θέση του Μπάσα.

53' ΓΚΟΛ 3-0 για την ομάδα μας με τον Εφορντ! Ο Αμερικανός επιθετικός της ομάδας μας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασε τριπλασίασε τα τέρματα.

50' ΓΚΟΛ 2-0 για την ομάδα μας με τον Ιατρούδη! Ωραία κάθετη πάσα προς τον Έφορντ ο οποίος γύρισε παράλληλα προς τον Ιατρούδη που πλάσαρε σε κενή εστία γράφοντας το 2-0 για την ομάδα μας!

Δυο οι αλλαγές στην επανάληψη του παιχνιδιού, μια για κάθε ομάδα. Από πλευράς Εργοτέλη μπήκε ο Μπουτσάκης αντί του Κατσούρι  και για τον  Άρη ο Μαρτίνες βγήκε και την θέση του πήρε  ο Μπρούνο Γκάμα.

46' Ξεκίνησε το δευτερο ημίχρονο

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του παιχνιδιού με την ομάδα μας να μπαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το σκορ υπέρ της μετά το γκολ που σημείωσε ο Μπουρσέλης. Αν τα αποτελέσματα μείνουν ως έχουν, μαζί με τον ΠΑΟΚ στην επόμενη φάση προκρίνεται ο Εργοτέλης και ο Αρης μένει εκτός.

44' ΓΚΟΛ 1-0 για την ομάδα μας με τον Μπουρσέλη! Ο Έφορντ έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα προς τον Τσέλιο που έκανε το σουτ με τον Καντιμοίρη να διώχνει αρχικά η μπάλα έφτασε στον Μπουρσέλη ο οποίος έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γραφοντας το 1-0!

40' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι για τον Αρη φεύγει ο Βέλεθ ο οποίος τραυματιστηκε και την θέση του παίρνει ο Δεληζήσης

38’ Ο Βέλεθ έχει πέσει στο έδαφος και δείχνει πως δεν μπορεί να συνεχίσει.

33’ Εκτέλεση φάουλ από μακριά για τον Αρη και πάλι από τον Ματίγια με τον Κατσιμήτρο να μην δυσκολεύετε να μαζέψει τη μπάλα.

Τριάντα λεπτά παιχνιδιού στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη να έχει την κατοχή της μπάλας και πιο συγκεκριμένα  54- 46.

28' Ο Κοζορώνης έκανε το γύρισμα από τα δεξιά αλλά ο Καντιμοίρης μπλόκαρε τη μπάλα.

Συμπληρώσαμε τα πρώτα 25λεπτα στην αναμέτρηση με το 0-0 να παραμένει και με λιγοστές φάσεις έως τώρα ανάμεσα στις δυο εστίες.

22Ο Κατσιμήτρος θα διώξει με ωραία επέμβαση σε κόρνερ το σουτ του Ματίγια.

18' Ο Άρης κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο στα αριστερά με τον Ματίγια να εκτελεί και τον Ντιγκινί να παίρνει την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

16’ Σέντρα του Κοζορώνης, απομάκρυνε με κεφαλιά ο Μάβραϊ

13'Ο Εφορτ μέσα στην περιοχή του Άρη πρσοπαθεί να κάνει το κοντρόλ, επεμβαίνει όμως ο Βέλεθ και απομακρύνει τον κίνδυνο

11' Σουτ του Μπάσα, μπλόκαρε ο Κατσιμήτρος

9’ Κερδίζει κόρνερ ο Άρης από τα δεξιά. Κακή η εκτέλεση και έδιωξε οι αμυντικοί της ομάδας μας.

Ο Έργοτέλης έχει μπει πιο δυνατά σε αυτά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

1’ Παράλληλη συρτή σέντρα προς την εστία του Καντιμοίρη, δεν προλαβαίνει ο Εφορντ να τσπρώξει την μπάλα στα δίχτυα

Έτοιμες για την σέντρα οι δυο ομάδες και ο διαιτητης σφυρίζει την έναρξη του παιχνιδιού.

Διαιτητής της σημερινής αναμέτρησης είναι ο Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς), βοηθοί του οι Νίκος Δημόπουλος (Φλώρινας) και Αντώνης Σινιοράκης (Χανίων). Τέταρτος ο Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων), ενώ παρατηρητής είναι ο Νίκος Αγαδάκος (Πειραιώς).

Οι συνθέσεις:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης, Yakubu, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Bruce, Τσέλιος, Kacurri (46' Μπουτσάκης), Ιατρούδης, Efford

Αναπληρωματικοί: Καλογεράκης, Βουτσάς, Μπουτσάκης, Καπνίδης, Kwateng, Χατζηδίμπας, Μαζουλουξής

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης) Καντιμοίρης Τζανακάκη Μενέντεθ, Βέλεθ (40' Δεληζήσης),  Μάβραϊ, Μπάσα, Ματίγια, Γκάμα (54' Σιώπης), Ντιγκινί, Μαρτίνες Γιουνές

Αναπληρωματικοί: Αναγνωστόπουλος, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σιώπης, Γκαρσία, Καλλίδης και Μπαγκαλιάνης.