Στο πρώτο παιχνίδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ο Εργοτέλης ηττήθηκε από τον Αστέρα Τρίπολης με 0-1 έπειτα απ' το τέρμα του Rolle στο 50' και έτσι οι φιλοξενούμενοι πάνε με ένα ελαφρύ προβάδισμα στον επαναληπτικό. Η ομάδα μας στάθηκε καλά στον αγωνιστικό χώρο, κυρίως στο δεύτερο μέρος αλλά η καλοστημένη άμυνα του Αστέρα δεν άφησε πολλά περιθώρια στους παίχτες μας για αντίδραση μετά το γκολ.

Το φιλμ του αγωνα

Τέλος παιχνιδιού.

92' Σέντρα σουτ του Kwateng με καλές προϋποθέσεις μέσα απ' την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του Αθανασιάδη.

Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

90' Δυνατό σουτ του Καπνίδη, η μπάλα πάνω απ' την εστία του Αθανασιάδη.

86' Σουτ του Κώτσιρα μέσα απ' την περιοχή, η μπάλα καταλήγει λίγο δίπλα απ' το δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου.

83' Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα. Στην θέση του Τσιλιανίδη ο Martin.

75' Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός στο παιχνίδι, συγκριτικά με το πρώτο ημίχρονο. Ο Εργοτέλης ναι μεν πιο ορεξάτος, ο Αστέρας όμως αμύνεται σκληρά δεν του αφήνει πολλά περιθώρια.

73' Κόρνερ για τον Εργοτέλη, η μπάλα θα απομακρυνθεί.

71' Εκτός ο Μαζουλουξής, στην θέση του ο Γροντής. Αυτή είναι η τελευταία αλλαγή για τον Εργοτέλη.

70' Κίτρινη κάρτα στον Κοιλιάρα.

69' Εκτός ο Rolle, με τον Fernandez να μπαίνει στο ματς.

60' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα. Στην θέση του Inglesia ο Κυριακόπουλος.

58' Κίτρινη κάρτα στον Μαζουλουξή.

56' Δυνατό σουτ του Ιατρούδη, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά και καταλήγει λίγο έξω.

55' Ο Καλτσάς βρέθηκε απέναντι απ' τον Κατσιμήτρο, με τον ίδιο να μπλοκάρει το πλασέ του.

51' Εκτέλεση φάουλ απ' τον Μπουρσέλη, η μπάλα φτάνει στον Μπάτζιο με την κεφαλιά του να καταλήγει λίγο δίπλα απ' το δεξί κάθετο δοκάρι.

50' Σύγχυση στα καρέ του Εργοτέλη, η μπάλα έφτασε στον Ρόλε όπου πλάσαρε ανοίγοντας το σκορ.

49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Καπνίδης βρέθηκε απέναντι απ' τον Αθανασιάδη, ο τερματοφύλακας έπεσε στα πόδια του και απομάκρυνε την μπάλα, σε μια φάση που η ομάδα μας ζήτησε πέναλτι.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Παγκρήτιο. Στο μηδέν οι δύο ομάδες.

45' Παίζουμε τις καθυστερήσεις.

40' Μεγάλη στιγμή για τον Αστέρα. Μακρινό σουτ του Καλτσά, απέκρουσε ο Κατσιμήτρος ωστόσο ο Μανιάς που ακολουθούσε τη φάση απέναντι απ' τον τερματοφύλακα της ομάδας μας αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα πάνω απ' το δοκάρι.

39' Ο Kwateng γύρισε στην περιοχή, ο Καπνίδης πήγε να βάλει την προβολή αλλά δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα.

O Αστέρας πιέζει διαρκώς με την ομάδα μας να αμύνεται και να ψάχνει μια καλή ευκαιρία για να ανπτυχθεί σωστά ώστε να βγει στην κόντρα επίθεση.

30' Σουτ του Μανιά, επέμβαση του Κατσιμήτρου.

Η τύχη φαίνεται να μην είναι με το μέρος του Εργοτέλη. Μόλις στα πρώτα 25 λεπτά, δύο ποδοσφαιριστές έχουν τραυματιστεί στον βρεγμένο αγωνιστικό χώρο του Παγκρητίου.

24' Δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Efford τραυματίστηκε, με τον Καπνίδη να εισέρχεται στο ματς αντί αυτού.

20' Ο Καλτσάς από πλεονεκτική θέση μες την περιοχή αστόχησε, έπειτα από δυνατό σουτ.

19' Σουτ του Rolle από διαγώνια θέση, η μπάλα πέρασε εκτός.

17' Ο Bahanack φαίνεται να μην έκανε το ντεμπούτο που περίμενε, καθώς ένιωσε ενοσχλήσεις και έτσι ο Νίκκι Παπαβασιλείου αναγκάστηκε να τον αντικαταστήσει. Την θέση του πήρε ο Κοιλιάρας.

16' Μακρινό σουτ του Inglesia  η μπάλα περνάει εκτός.

15' Επικίνδυνο γύρισμα του Μανιά, η μπάλα πέρασε απ' όλους.

14' Ο Inglesia πιάνει την κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ για τον Αστέρα, η μπάλα πάει στα δίχτυα αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ.

7' Κεφαλιά του Τσιλιανίδη πάνω στα σώματα.

4' Σουτ του Μπουρσέλη η μπάλα φεύγει ψηλά.

3' Επικίνδυνο γύρισμα απ' τον Αστέρα στην περιοχή, ο Κατσιμήτρος εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Μανιά.