Ο Εργοτέλης επικράτησε 2-0 της Δόξας Δράμας, στο φινάλε του πρώτου γύρου της Football League, σε ένα ματς που φαινόταν απ' την αρχή δικό του. Η ομάδα μας απείλησε αρκετές φορές την εστία των αντιπάλων και εν τέλει βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 74' όταν ο Ροβίθης σκόραρε έπειτα από κεφαλιά- πάσα του Ιατρούδη. Το 2-0 ήρθε στην τελευταία φάση του αγώνα, όταν ο Τσέλιος κέρδισε πέναλτι. Ο Efford εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το φιλμ του αγώνα

Τέλος στο Παγκρήτιο.

94' ΓΚΟΟΟΛ για τον Εργοτέλη. Ευστόχησε απ' τα έντεκα βήματα ο Efford και 2-0.

94' Πέναλτι κερδίζει ο Τσέλιος.

92' Ο Efford βρέθηκε απέναντι απ' τον Μένκα, με τον Αμερικανό να πλασάρει αλλά τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει.

Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, η Δόξα προσπαθεί να βρει χώρους να αντιδράσει.

83' Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Τσέλιο η μπάλα απευθείας στα χέρια του Μένκα.

82' Τρίτη αλλαγή για τον Εργοτέλη με τον Μπουτσάκη να μπαίνει στο παιχνίδι αντί του Μπουρσέλη.

76' Αλλαγή για την Δόξα. Στην θέση του Baykara περνάει ο Αυγενικού.

73' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας. Η μπάλα ήρθε στην περιοχή με τον Ιατρούδη να βγάζει την κεφαλιά-πάσα στον Ροβίθη με τον τελευταίο να ξεφεύγει απ' τα μαρκαρίσματα και να πλασάρει γράφοντας το 1-0.

69' Εκτός ο Κοιλιάρας, στο παιχνίδι ρίχνεται ο Προβυδάκης.

67' Πρώτη αλλαγή και για τον Εργοτέλη, με τον Kwateng να δίνει τη θέση του στον Ροβίθη.

65' Ο κόσμος χειροκροτεί τον Rogerio, που αποχωρεί απ' το παιχνίδι, δίνοντας την θέση του στον Λεμονή. Ο ποδοσφαιριστής της Δόξας έχει αγωνιστεί με τον Εργοτέλη στο παρελθόν.

64' Σουτ του Κοιλιάρα ψηλά.

Ο Νίκκι Παπαβασιλείου ετοιμάζει τον Ροβίθη, για να μπει στο παιχνίδι.

Ο Εργοτέλης πιέζει ασταμάτητα, ψάχνοντας συνεχώς τον δρόμο προς τα δίχτυα.

61' Επικίνδυνο γύρισμα του Efford στην περιοχή, μπλόκαρε ο Μένκα.

59' Κίτρινη κάρτα στον Πατράλη.

57' Κόρνερ του Μπουρσέλη, αδύναμη κεφαλιά του Μαζουλουξή μπλοκάρει ο Μένκα.

52' Ωραία ανάπτυξη απ' τους παίχτες της ομάδας μας που άλλαξαν με γρήγορο τρόπο την μπάλα, ο τελικός αποδέκτης ήταν ο Μαζουλουξής αλλά το σουτ του κατέληξε πάνω απ' τα δοκάρια.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, στο Παγκρήτιο.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Παγκρήτιο, Εργοτέλης και Δόξα Δράμας βρίσκονται στο 0-0, με την ομάδα μας να έχει ξεκάθαρη υπεροχή σε όλο το πρώτο μέρος.

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

40' Απίστευτη ενέργεια απ' τον Μπουρσέλη ο οποίος πέρασε δύο αντίπαλους ποδοσφαιριστές και εν τέλει ανατράπηκε εκτός περιοχής, με τον διατητή της αναμέτρησης να μην σημειώνει τίποτα.

35' Σέντρα του Kwateng μέσα απ' την περιοχή, πήδηξε ο Ιατρούδης και έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα κατέληξε εκτός.

25' Κοντρόλ με το στήθος και απευθείας σουτ απ' τον Ιατρούδη απ' το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια.

24' Κακό σουτ του Κρητικού η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα δίπλα απ' την εστία του Κατσιμήτρου

21' Πρώτο σουτ για την Δόξα από διαγώνια θέση, απ' τον Κρητικό η μπάλα λίγο έξω.

20' Ζητάει πέναλτι ο Εργοτέλης, μετά από πτώση του Kwateng μέσα στην περιοχή με τον κ. Βλάχο να δίνει συνέχεια συο παιχνίδι.

10' Αναπτύχθηκε ωραία η επίθεση του Εργοτέλη, με τον Μαζουλουξή να προσπαθεί να πέρασει μέσω ενός κενού στην άμυνα, στον Ιατρούδη με τον τελευταίο να μην προλαβαίνει να τελειώσει τη φάση.

5' Σουτ του Μπουρσέλη η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ' τα δοκάρια.

4' Κόρνερ του Μπουρσέλη, η μπάλα πέρασε απ' όλους με τον Μπάτζιο από πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να πιάσει την κεφαλιά.

2' Πρώτο σουτ του Έφορντ, μπλοκάρει ο Μένκα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

Οι φίλοι τόσο της ομάδας μας, όσο και και αυτοί της Δόξας που ταξίδεψαν ως το Ηράκλειο αποθεώνουν τις δύο ενδεκάδες, που εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

Καλοκαιρινός ο καιρός στο Παγκρήτιο, με τον άνεμο απλά να είναι σχετικά δυνατός.

Λίγα λεπτά πλέον πριν την έναρξη αυτής της σπουδαίας αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές μας επιστρέφουν στα αποδυτήρια μετά την ολοκλήρωση της προθέρμανσης τους.

Διαιτητής: Βλάχος Ανδρέας  (Αν. Αττικής)

Βοηθοί: Καραθανάσης Αλέξανδρος (Αν. Αττικής), Τριαντάφυλλος Νικόλαος (Κορίνθου)

4ος Διαιτητής: Κολυτάς Σπυρίδων (Λασιθίου)

Οι συνθέσεις:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Κοιλιάρας (Προβυδάκης 69'), Οικονόμου, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Bruce, Μπουρσέλης (Μπουτσάκης 82'), Τσέλιος, Kwateng (Ροβίθης 67'), Ιατρούδης, Efford

Αναπληρωματικοί: Καλογεράκης, Προβυδάκης, Μπουτσάκης, Καπνίδης, Ροβίθης, Kacurri, Γροντής

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Μένκα, Πεταυράκης (Soumah 80'), Ανδρέου, Κρητικός, Rogerio (Λεμονής 65'), Δουμτσιος, Σιώπης, Καψάλης, Baykara (Αυγενικού 76'), Μακρής, Πατράλης

Αναπληρωματικοί: Ηλιάδης, Ρεβυθόπουλος, Αυγενικού, Soumah, Σαμπανίδης, Λεμονής, Ρουγκαλας