Ο Εργοτέλης δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 1-2 απ' την Κέρκυρα στο Δημοττικό στάδιο της Νέας Αλικαρνασσού. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μας ήταν καλύτερη και παρόλο που δέχτηκε το γκολ κόντρα στην ροή του παιχνιδιού αντέδρασε κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Efford. Οι φιλοξενούμενοι παρότι ο Εργοτέλης πίεζε, μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Λινάρδο ο οποίος είχε πετύχει και το πρώτο γκολ.

Το φίλμ του παιχνιδιού

Τέλος στην Ν. Αλικαρνασσό, ο Εργοτέλης ηττήθηκε 1-2 απ' την Κέρκυρα

90' Απίστευτη στιγμή έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, με τον Κουτσαβασίλη να αποκρούει δύσκολα.

90' Σέντρα του Bruce κεφαλιά του Kwateng, ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας μπλοκάρει.

Παίζουμε τις καθυστερήσεις στην Ν. Αλικαρνασσό με την ομάδα μας να προσπαθεί να βγει μπροστά

87' Τελευταία αλλαγή για τον ΑΟΚ με τον Βέρτζο να περνάει στην θέση του Κόντου

85' Φάουλ του Κοζορώνη απ' τα αριστερά, η μπάλα πέρασε με τον Κουτσαβασίλη να αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ.

81' Αλλαγή για την Κέρκυρα με τον σκόρερ των δύο τερμάτων Λινάρδο να δίνει την θέση του στον Nikic.

71' Τελευταία αλλαγή από τον Νίκκι Παπαβασιλείου, με τον Yakubu να περνάει στην θέση του Μαζουλουξή

69' ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα. Ο Λινάρδος από πλεονεκτική θέση πλάσαρε έπειτα από μπαλιά του Κούρου, βάζοντας την ομάδα του και πάλι μπροστά στο σκορ.

68' Πρώτη αλλαγή για την Κέρκυρα, με τον Vila να περνάει στην θέση του Σιατραβάνη.

Ο Εργοτέλης έχει γίνει πολύ πιο επιθετικός μετά την ισοφάριση, καθώς πιέζει για την ανατροπή.

63' Σουτ του Λινάρδου η μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια του Καλογεράκη

59' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας. Ο Έφορντ βγήκε στην αντεπίθεση από κάθετη πάσα του Ιατρούδη, μπήκε στην περιοχή απ' τα δεξιά και από θέση τετ α τετ πλάσαρε γράφοντας το 1-1.

57' Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη, με τον Λαμπάκη να παραχωρεί τη θέση του στον Kwateng

55' Ο Κοζορώνης γέμισε στην περιοχή, ο Ιατρούδης πήρε την γυριστή κεφαλιά, όμως ο Κουτσαβασίλης μπλόκαρε.

53' ΓΚΟΛ για την Κέρκυρα. Ο Λυνάρδος με κεφαλιά από σέντρα του Κούρου, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καλογεράκη, ανοίγοντας το σκορ.

O Νίκκι Παπαβασιλείου ρίχνει στο παιχνίδι τον Μπουτσάκη στην θέση του Σταθόπουλου

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στην Ν. Αλικαρνασσό

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στην Ν. Αλικαρνασσό, Εργοτέλης Κέρκυρα 0-0

45' Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας, με τον Έφορντ να γυρίζει τη μπάλα στην περιοχή εκεί όπου βρέθηκε ο Ιατρούδης αλλά το πλασέ του κατέληξε ελάχιστα έξω.

40' Καλή στιγμή για τον Εργοτέλη, με τον Κοζορώνη να δίνει την μπάλα στον Σταθόπουλο, το σουτ του οποίου κατέληξε λίγο έξω.

36' Ο Λαμπάκης απ' τα δεξιά μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή έβγαλε μια συρτή μπαλιά, όμως κανείς δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της.

35' Κόρνερ Κοζορώνη, ο Ιατρούδης πήδηξε στην πορεία της μπάλας όμως δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά

Καλοστημένες και οι δύο άμυνες, δυσκολεύονται οι παίχτες να βρουν χώρους για να απειλήσουν

Το πρώτο 20λεπτο έχει συμπληρωθεί χωρίς κάτι το ιδιαίτερο  απ' τις δύο ομάδες

12' Κόρνερ με τον Κοζορώνη, βγήκε ο Κουτσαβασίλης και έδιωξε πρώτος

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο, με τον Εργοτέλη να είναι στην σέντρα.

Ο κόσμος του Εργοτέλη έχει πάρει τη θέση του, στις κερκίδες του γηπέδου της Ν. Αλικαρνασσού.

Λίγα λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι ποδοσφαιριστές μας, ακολουθούν το απαραίτητο ζέσταμα τους.

Διαιτητές: Αγγελάκης (Μακεδονίας), Αϊναλής, Φραγιός, (Μακεδονίας), Ζαμπάλας (Ηπείρου)

Οι συνθέσεις:

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Οικονόμου, Λαμπάκης (Kwateng 57') Μαζουλουξης (Yakubu 71), Μπάτζιος, Bruce, Τσέλιος, Κοζορώνης, Σταθόπουλος (Μπουτσάκης 45') Ιατρούδης, Efford

Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Μπουτσάκης, Καπνίδης, Yakubu, Kwateng, Χατζηδίμπας, Πάτας.

Κέρκυρα (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Κούρος, Σπίνουλας, Ιωάννου, Κρητικός, Κόντος (Βέρτζος 87'), Ζορμπάς, Conceicao, Σανδραβέλης, Σιατραβάνης (Vila 68'), Λινάρδος (Nikic 81')

Αναπληρωματικοί: Αθανασόπουλος, Αναστασίου, Βέρτζος, Nikic, Bruno Da Mota, Γεωργακόπουλος, Vila Emiljan