Πανέτοιμος για την έναρξη του πρωταθλήματος εμφανίστηκε ο Εργοτέλης στο φιλικό παιχνίδι με τον ΠΟΑ, όπου πήρε τη νίκη με 2-0.

Χωρις να δυσκολευτεί η ομάδα μας έχοντας τον έλεγχο και την υπεροχή σ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησε άνετα με δυο γκολ, στο 67' με τον Μπουρσέλη και στο 86' με τον Ροβίθη ενω έχασε και αρκετες ευκαιρίες για ευρύ σκορ.

Φάσεις και γκόλ
6' σέντρα του Yakubu για τον Efford, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
14' σουτ του Τσέλιου, μπλόκαρε ο Pisani
16' εκτέλεση κόρνερ με τον Κοζορώνη, απομάκρυνε η άμυνα του ΠΟΑ
23' σουτ του Μπουτσάκη, μετά από σέντρα του Efford, απομάκρυνε σε κορνερ η άμυνα των φιλοξενούμενων
32' σουτ του Kwateng, η μπάλα κόντραρε στα σώματα των αμυντικών του ΠΟΑ
33' κεφαλιά του Κοζορώνη, η μπάλα στα χέρια του Pisani
37' σέντρα του Yakubu για τον Ιατρούδη, επενέβη και μπλόκαρε ο Pisani
44' απευθείας εκτέλεση φάουλ με τον Κοζορώνη, έδιωξε σε κορνερ ο Pisani
49' εκτέλεση φάουλ με τον Κοζορώνη, η μπάλα στα χέρια του Pisani
50' δυνατό σουτ του Yakubu, η μπάλα άουτ
56' σουτ του Yakubu, η μπάλα πέρασε άουτ
59' σουτ του Τσέλιου, μετά από πάσα του Yakubu, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ
67' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη, με τον Μπουρσέλη, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι λίγο νωρίτερα ως αλλαγή, να βρίσκει το δρόμο προς τα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας γράφοντας το 1-0
71' κοντινή κεφαλιά του Καπνίδη, η μπάλα άουτ
80' σουτ του Yakubu, η μπάλα στα χέρια του Pisani
86' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη, με σκορερ τον Ροβίθη
88΄σέντρα - σουτ του Λαμπάκη, η μπάλα πέρασε άουτ
89' ο Εργοτέλης έφτασε μια ανάσα από το να πετύχει ένα τρίτο τέρμα, όταν ο Ροβίθης βγήκε τετ-α-τετ με τον Pisani, όμως η μπάλα βρήκε στα πόδια του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Καλογεράκης (46' Κατσιμήτρος), Μαζουλουξής, Yakubu, Κοζορώνης, Μπάτζιος, Bruce (73' Ροβίθης), Τσέλιος, Μπουτσάκης (56' Μπουρσέλης), Ιατρούδης (73' Λαμπάκης), Efford (82' Σταθόπουλος), Kwateng (63' Καπνίδης)

ΠΟΑ: Pisani, Βρεττός, Φραγκιαδάκης (63' Κενδριστάκης), Παπαδομιχελάκης (77' Γιαλυτάκης), Πολυζάς, Κερμενίδης, Ρωμανάκης (74' Ντραγκότι), Καραγκιοζίδης (77' Τιγκίρης), Καμπόσος (71' Ξυλούρης), Καρβελάς (46' Μαζιώτης), Πατηνιώτης