Μετά από ένα πολύ όμορφο φιλικό παιχνίδι που έγινε το πρωί στο Παγκρήτιο στάδιο κεκλεισμένων των θυρών ο Εργοτέλης επικράτησε του ΟΦΗ με σκορ 3-2.

Οι προπονητές και των δυο ομάδων Γιάννης Ταουσιάνης και Γιώργος Σίμος με αφορμή την διακοπή των πρωταθλημάτων άδραξαν την ευκαιρία και  κράτησαν τους παίκτες τους σε αγωνιστική  δράση βγάζοντας παράλληλα αρκετά και χρήσιμα συμπεράσματα καθώς χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους.

Η ομάδα μας προηγήθηκε στο σκορ μόλις στο 6’ με τον Τσέλιο να κάνει την σέντρα και τον Εφορντ με ωραίο πλασέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 23’ ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 1-1 μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάνου το οποίο να σημειώσουμε ότι είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Πέϊο.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού οι κιτρινόμαυροι μπήκαν και πάλι μπροστά στο σκορ μόλις στο 51’ σε σέντρα του Εφορντ ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απομάκρυνε προσωρινά  την μπάλα με τον Μανουσάκη να γίνεται αποδέκτης και με ωραίο σουτ να την στέλνει στα δίχτυα γράφοντας το 2-1.

Ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 87’ σε στημένη φάση με τον Βαζ σε εκτελεση φάουλ  να στρώνει την μπάλα στον Ναμπί  ο οποίος με σουτ έγραψε το 2-2

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπαράτα με ψηλοκρεμαστό πλασέ απέναντι από τον Δερμιτζάκη έγραψε το τελικό 3-2.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης (84’ Βουτσάς), Μπάτζιος (65’ Πλαϊτάκης), Πέιος, Μπούσης (65’ Κοιλιάρας), Μπρους (84’ Κατσούρι), Γροντής (77’ Αλεξάκης), Τσέλιος (46’ Μπουτσάκης), Σταθόπουλος, Μανουσάκης (62’ Μπαράτα), Έφορντ (79’ Αζίζι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι (46’ Δερμιτζάκης), Μπράουν, Κουτρουμπής (65’ Μαρινάκης), Περδίκης (65’ Νάστος), Μπολάκης (57’ Κοροβέσης 72’ λ.τρ. Μακρυδάκης), Σουρνάκης (57’ Μεγιάδο), Στάικος (65’ Σακόρ), Νοικοκυράκης (57’ Ναμπί), Ντίνας (81’ Φερέιρα), Βαζ, Μάνος  (76’ Φιγκεϊρέντο).