Φανερά απογοητευμένος απ' την ευκαιρία που έχασε ο Εργοτέλης σήμερα να πετύχε την νίκη που θα τον έφερνε στην 6η θέση, εμφανίστηκε ο Γιάννης Ταουσιάνης στην συνέντευξη Τύπου, που ακολούθησε μετά το ματς με την Δόξα Δράμας (2-2).

Αναλυτικά ο ''κιτρινόμαυρος'' τεχνικός ανέφερε:

''Πολλές φορές στο ποδόσφαιρο χρησιμοποιούμε την έκφραση ''δεν γίνεται αυτό'' και θα την ξαναπούμε ακόμη μια φορά σήμερα. Το σημερινό παιχνίδι ήταν για εμάς ένας τελικός. Ήταν ένα ματς πολύ ανοιχτό, που παρά τις δυσκολίες που είχαμε εμείς σαν ομάδα λόγω απουσιών καταβάλαμε μια προσπάθεια και καταφέραμε μέσα απ’ αυτήν να πετύχουμε σκορ νίκης. Αυτή η νίκη θα μας έδινε μεγάλο πλεονέκτημα ώστε να μπούμε στην εξάδα και εκεί που θα έπρεπε να υπάρξουν τα ψυχολογικά και σωματικά αποθέματα εμείς καταφέραμε να χάσουμε ένα πάρα πολύ σπουδαίο τρίποντο μέσα απ’ τα χέρια μας.

Αυτό που μπορώ να πώ είναι ότι είμαστε άξιοι της μοίρας μας και ότι δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Την μοίρα σου την καθορίζεις εσύ, πήραμε ότι μας άξιζε. Ακόμη και σήμερα δεν μπορούσαμε να καθορίσουμε την μοίρα μας παρότι την κρατούσαμε στα χέρια μας. Μαθηματικά βρισκόμαστε έναν βαθμό κάτω απ’ τον Απόλλωνα οπότε σε δύο αγωνιστικές για να πετύχουμε τον στόχο των play off θα πρέπει να είμαστε από πάνω, γιατί σε περίπτωση ισοβαθμίας δεν υπερέχουμε δυστυχώς.''

Απ' την πλευρά της Δόξας, ο βοηθός του προπονητή Πέτρος Στοϊλας πήρε τον λόγο λέγοντας:

''Θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα του Εργοτέλη για την φιλοξενία που παρέθεσε στην Δόξα κάτι που το συνηθίζει όταν ερχόμαστε εδώ. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς καθώς ξέραμε ότι ο αντίπαλος ήθελε οπωσδήποτε νίκη. Ξέρουμε ότι είναι μια επιθετική και γρήγορη ομάδα που έχει ένα συγκεκριμένο πλάνο, με κύριο στοιχείο την κατοχή της μπάλας και την ταχύτητα των επιθετικών της. Προσπαθήσαμε και νομίζω το πετύχαμε να πάρουμε μεγάλο μέρος της κατοχής και κόντρα στην ροή του αγώνα ήρθε ένα όμορφο γκολ απ’ τον Εργοτέλη με την ομάδα μου να αντιδράει γρήγορα και να ισοφαρίζει. Στο δεύτερο μέρος, το ματς απέκτησε μεγαλύτερο ρυθμό και ταχύτητα και νομίζω ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο παρόλο που πίκρανε τον Εργοτέλη στο λεπτό που μπήκε το γκολ. Δίνω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το όμορφο ποδόσφαιρο και την πίστη που έδειξαν σήμερα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.''

Στην συνέχεια και ο ποδοσφαιριστής της Δόξας, Δημήτρης Παπαϊωάννου προχώρησε σε δηλώσεις αναφέροντας:

''Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο και κόντρα στη ροή του αγώνα δεχτήκαμε ένα γκολ που ήταν εντυπωσιακό αλλά καταφέραμε να ισορροπήσουμε το ματς. Πετύχαμε τον στόχο μας και στα τελευταία λεπτά δεχθήκαμε ένα γκολ που μας στεναχώρησε όμως βρήκαμε τις δυνάμεις για να πάρουμε έναν βαθμό.''