Ο προπονητής της ομάδας μας, Γιάννης Ταουσιάνης μετά το τέλος του παιχνιδιού κόντρα στον Ιωνικό (0-1), με δηλώσεις του στο επίσημο κανάλι του Εργοτέλη στο youtube εξέφρασε την στεναχώρια του για την ήττα αποδίδοντας όμως τα εύσημα στους ποδοσφαιριστές του που πάλεψαν μέχρι το τέλος, δημιουργώντας πίεση στον αντίπαλο και πραγματοποιώντας πολλές ευκαιρίες.

Αναλυτικά ο ''κιτρινόμαυρος'' προπονητής ανέφερε:

''"Θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο, αναφερόμενος φυσικά σε αυτές τις δυσκολίες που έφερε ο κορωνοϊός. Καλή χρονιά στους ποδοσφαιριστές και τις ομάδες. Δεν πήραμε κάτι από το παιχνίδι και αυτό μας αφήνει μια αίσθηση πικρίας και αδικίας. Είμαστε τσαντισμένοι με τους εαυτούς μας. Βρεθήκαμε σε δύσκολες συνθήκες στο ξεκίνημα, με το γρήγορο γκολ του αντιπάλου. Προσπαθήσαμε ωστόσο ψύχραιμα να πάρουμε μέτρα στο γήπεδο. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε καθολική υπεροχή και πιέσαμε τον αντίπαλο με ευκαιρίες για γκολ. Παίζαμε με μια καλή ομάδα με καλή αμυντική συμπεριφορά και οργάνωση, αλλά που στο δεύτερο ημίχρονο δεν επισκέφθηκε καθ’ όλου την περιοχή μας.

Είμαστε στεναχωρημένοι από το αποτέλεσμα, αλλά θέλω να επικροτήσω την αγωνιστικότητα των παικτών μας καθώς και τα πολλά νέα παιδιά που έχουμε και κατάφεραν να ανταποκριθούν σε δύσκολες συνθήκες παιχνιδιού.

Απ' την άλλη ο προπονητής του Ιωνικού, Δημήτρης Σπανός δήλωσε:

"Μεγάλη νίκη και πολύ σημαντική καθώς ξέραμε με τι ομάδα έχουμε να κάνουμε. Μια ομάδα με καλό προπονητή, σωστή διοίκηση που της αρέσει να παίζει σωστό ποδόσφαιρο. Στο πρώτο ημίχρονο, ήμασταν πολύ καλοί. Στο δεύτερο οπισθοχωρήσαμε και σε αυτό δεν φταίνε τα παιδιά. Φταίει ο προπονητής. Αυτές ήταν οι εντολές. Μετά από τόσο καιρό, με όλη αυτήν την ταλαιπωρία, θέλουμε το αποτέλεσμα.

Μπράβο στα παιδιά, έκαναν πολύ καλό αγώνα. Κάθε παιχνίδι είναι τελικός. Ο στόχος είναι να πάμε στην εξάδα για να σωθούμε γρήγορα. Είμαστε ομάδα που έρχεται από την πιο κάτω κατηγορία και δεν πρέπει να ζητάμε τίποτα. Έχω έρθει με ομάδες εδώ και έχω δεινοπαθήσει. Ο Εργοτέλης είναι μια ομάδα που παίζει σωστό ποδόσφαιρο και έτσι πέτυχε ο Εργοτέλης με τον συγχωρεμένο κ. Παπουτσάκη.