Πρώτη ήττα για την ομάδα μας στο πρωτάθλημα της Football League, στο τοπικό ντέρμπι κόντρα στον Ηρόδοτο στο γήπεδο της Νέας Αλικαρνασσού. O Εργοτέλης βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με γκολ του Γιαλουση στο 5', προσπάθησε ν αντιδράσει δημιούργησε ευκαιρίες ωστόσο ήταν και άτυχος καθώς η μπάλα δυο φόρες σταμάτησε στα αντίπαλα δοκάρια, στο 19' με τον Κοζορώνη και στο 90' με τον Εφορντ.

Το φιλμ του παιχνιδιού

Τέλος στην Ν. Αλικαρνασσό με τον Εργοτέλη να χάνει 1-0 απ' τον Ηρόδοτο.

90' Απίστευτη στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Έφορντ έπειτα από γυριστό σουτ μέσα απ' την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Κασμερίδη.

90' Φάουλ του Κοζορώνη αρκετά μέτρα έξω απ' την περιοχή, η μπάλα ψηλά.

84' Ο Νίκκι Παπαβασιλείου βάζει στο παιχνίδι τον Σταθόπουλο αντί του Τσέλιου, κλείνοντας τις αλλαγές.

83' Τελευταία αλλαγή για τον Ηρόδοτο με τον Φουκαράκη να περνάει στη θέση του Κασαπάκη

81' Καλό σουτ του Bruce με τη μπάλα περνάει λίγο έξω

79' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τη σέντρα του Φραγκουλάκη να καταλήγει στο κεφάλι του Σμυρλή όμως ο Καλογεράκης ήταν και πάλι εκεί. Στην αντεπίθεση ο Ιατρούδης έκανε ένα καλό σουτ όμως ο Κασμερίδης μπλόκαρε.

78' Πίεσε και κέρδισε τη μπάλα ο Φραγκουλάκης, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά κατέληξε άουτ.

76' Αποχωρεί ο Κωσταντινίδης και δίνει τη θέση του στον Σμυρλή

72' Δεύτερη αλλαγή για τον Εργοτέλη με τον Λαμπάκη να παίρνει τη θέση του Μπουτσάκη

70' Ο Μασάδο έκανε ακόμη μια ατομική προσπάθεια, δοκίμασε και το σουτ όμως ο Καλογεράκης ήταν σε ετοιμότητα.

65' Αλλαγή και για τον Ηρόδοτο, με τον Κανδηλάκη να περνάει στο ματς, αντί του Μάκο

63' Πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Charles να περνάει εκτός, δίνοντας την θέση του στον Καπνίδη

60' Ακυρωθέν γκολ για τον Εργοτέλη. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Μπάτζιος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως ο διαιτητής Πολυχρόνης σταμάτησε τη φάση ως οφσάιντ.

53' Μεγάλη στιγμή για τον Ηρόδοτο με τον Μασάδο να πασάρει στον Κωσταντινίδη, με τον τελευταίο να πλασάρει απ' το σημείο του πέναλτι αλλά ο Καλογεράκης απέκρουσε.

51' Ο Ιατρούδης γύρισε τη μπάλα μέσα στη περιοχή, όμως ο Έφορντ ο οποίος είχε πέσει στο έδαφος δεν μπόρεσε να πιάσει ένα γεμάτο σουτ.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

Τελευταίο σφύριγμα για το πρώτο ημίχρονο στην Ν. Αλικαρνασσό με τον Ηρόδοτο να προηγείται 1-0 απ' το τέρμα του Γιαλούση απ' το 5ο λεπτό.

34' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας, έπειτα από κόρνερ του Κοζορώνη. Η μπάλα πέρασε απ' τον Κασμερίδη όπου δεν μπόρεσε να διώξει και χτύπησε στην πλάτη του Ιατρούδη με τον Έφορντ να αιφνιδιάζεται χάνοντας την επαφή με τη μπάλα.

Έχει ανεβάσει ρυθμούς ο Εργοτέλης στα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να αμύνονται διαρκώς.

25'  Προσπάθεια απ' τον Μασάδο, με σουτ εκτός περιοχής το οποίο δεν ήταν δυνατό και κατέληξε στα χέρια του Καλογεράκη.

19' Δοκάρι για τον Εργοτέλη. Ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ, λίγα μέτρα έξω απ' την μεγάλη περιοχή με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Κασμερίδη.

Ο Εργοτέλης προσπαθεί να βρει τα πατήματα του στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως μέχρι στιγμής να έχει καταφέρει να απειλήσει.

5' Γκολ για τον Ηρόδοτο. Ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε ένα φάουλ, η μπάλα έφτασε στα καρέ του Καλογεράκη και εκεί υπήρξε μια σύγχυση, με τον Γιαλούση τελικά, από κοντά να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.

3' Πρώτο σουτ στο παιχνίδι απ' τον Yakubu, με την μπάλα να περνάει εκτός