Την ευκαιρία να δει σε ακόμα ένα φιλικό παιχνίδι - το δεύτερο κατά σειρά - τους παίκτες του και κυρίως να δοκιμάσει τους ''μικρούς'' είχε σήμερα ο προπονητής της ομάδας μας, Γιάννης Ταουσιάνης. Οι "κιτρινόμαυροι" αντιμετώπισαν τον Ηρόδοτο στην Ν. Αλικαρνασσό με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 2-1. Ο Εργοτέλης αγωνίστηκε με δύο σχεδόν διαφορετικές ενδεκάδες ανά ημίχρονο έχοντας την ευκαιρία όλοι οι παίκτες να πάρουν χρόνο συμμετοχής.Το ματς σε γενικές γραμμές είχε αρκετές δυνατές μονομαχίες όπως και φάσεις ανάμεσα στις δύο εστίες.

Το φίλμ του αγώνα:

Στο 6ο λεπτό η ομάδα μας απείλησε για πρώτη φορά, με τον Μανουσάκη να σουτάρει και τον αντίπαλο γκολκίπερ να μπλοκάρει έπειτα από κόρνερ του Μπουρσέλη.

Δύο λεπτά μετά, ο Conraad μπήκε απειλητικά στην περιοχή, πραγματοποίησε ένα σουτ το οποίο κατέληξε άουτ.

Στο 14' η ομάδα μας άνοιξε το σκορ! Ο Conraad με μια πολύ όμορφη προσπάθεια έκοψε την μπάλα στον Μπουρσέλη όπου απ' το ύψος του πέναλτι πλασαρε σωστά γράφοντας το 0-1.

Ο Μυλωνάς με ένα σουτ που κατέληξε στα χέρια του Κατσιμήτρου στο 16'

Ο Conraad με μια εξίσου ωραία ενέργεια, πέντε λεπτά αργότερα μπήκε στην περιοχή πλάσαρε με τον Λουτριώτη να αποκρούει και τον Τσέλιο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στην επαναφορά. Ο κ. Κρασαγάκης ακύρωσε το γκολ καθώς ο Τσέλιος ήταν εκτεθειμένος

Στο 23' ο Κοιλιάρας απείλησε για τους γηπεδούχους με σουτ που έφυγε ψηλά άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Κατσιμήτρος.

Ο Κοιλιάρας προσπάθησε ξανά να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα πέντε λεπτά μετά, έπειτα από ένα γυριστό σουτ που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Στο 40ο λεπτό ο Κοιλιάρας εκτέλεσε ένα φάουλ απ' το ύψος της περιοχής, με τον Κατσιμήτρο να πέφτει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούει εντυπωσιακά.

Κεφαλιά του Πέϊου έπειτα από γέμισμα του Μπουρσέλη, μπλόκαρε ο Λουτριώτης στο 43'.

Στο 45' ο Ηρόδοτος έφτασε στην ισοφάριση με τον Μυλωνά να βγαίνει από θέση τετ α τετ και να πλασάρει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Αζίζι είχε την ευκαιρία να σκοράρει με ένα σουτ που κατέληξε στα χέρια του αντιπάλου γκολκίπερ έπειτα από μπαλιά του Μπουτσάκη.

Στο 61' ο Μανουσάκης μέσα απ' την περιοχή δεν μπόρεσε να σκοράρει καθώς το τελείωμα του μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του Ηροδότου.

Ο Ηρόδοτος μπήκε μπροστά στο σκορ, στο 77' όταν ο Καλαμιώτης με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ. Κρασαγάκης με βοηθούς τους Μαυραντωνάκη και Καγκατζογιάννη.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος (46' Τζελέπης), Neral (46' Κατσούρι) Πλαϊτάκης (46' Θεοδωράκης), Bote (46' Σερβιλάκης), Κόλα, Πέϊος, Μπουρσέλης (46' Αλεξάκης), Τσέλιος (46' Μπουτσάκης), Akram (46' Αζίζι), Μανουσάκης (70' Κομνηνός), Conraad (Κουτάντος 58')

Ηρόδοτος (Κουρμπανάς Νίκος) Λουτριώτης, Καλφουτζος (46' Φρόκου), Αρκούδας, Κανδυλάκης, Μπαλάφας, Κίσσας (46' Καρυωτάκης), Καλαμιώτης, Κουσίδης (65' Αμαραντίδης), Γκίνη (46' Κοντογιάννης) Κοιλιάρας (80' Μολά) Μυλωνάς