Ισόπαλο με 2-2 έληξε το παιχνίδι της Κ19 του Εργοτέλη με τον Απόλλων Σμύρνης το οποίο πραγματοποιήθηκε σήμερα στον Αγ. Στέφανο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Νέων του νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κατάφερε να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0 δημιουργώντας παράλληλα και πολύ καλές ευκαιρίες για ν ανεβάσει το δείκτη του σκορ με τους Μπερνίκου, Καπουράνη και Κομνηνό.

Το σκορ άνοιξε στο 26’ όταν ο Αλεξάκης εκτέλεσε φάουλ και ο Πλαϊτάκης με κεφαλιά από την  καρδιά της άμυνας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 0-2 έγινε στο 35’ μετά από καλή πίεση στη μπάλα και κλέψιμο απο τα δεξιά με τον Κουτάντο να κάνει την κάθετη πάσα και ο Μπερνίκου να βρίσκει στόχο.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού οι κιτρινόμαυροι μπήκαν στο ματς κυνηγώντας και άλλο γκολ μάλιστα από το 47’ και στο  50’ δημιούργησαν  πολύ καλές ευκαιρίες με τους Κομνηνό και Μπερνίκου.

Στην συνέχεια οι παίκτες μας και για 20 περίπου λεπτά δεν είχαν την αντίστοιχη εικόνα καθώς οι βιαστικές τους ενέργειες χάλασαν το τέμπο και την καλή ανάπτυξη του παιχνιδιού γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους με δυο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (70’ και 73’) να φέρουν το ματς στα ίσα.

Οι παίκτες του Λευτέρη Κορνάρου προσπάθησαν και πάλι να αντιδράσουν χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τους Χαϊντινι και Κολα.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ Κ19: Ψιμόπουλος, Κόλα, Πλαϊτακης, Λούσι, Βενεράκης(73' Στεφανάκης), Πάγια  (78' Μεχμετάϊ) Κουτάντος, Αλεξάκης,  Μπερνίκου(73' Χαϊντίνι), Κομνηνός(78' Σταματάκης) Καπουράνης(83' Σαμπροβαλακης)