Επέστρεψε στις νίκες η Κ19 του Εργοτέλη, καθώς στο ηρακλειώτικο ντέρμπι του πρωταθλήματος Νέων της Football League το οποίο πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου στο γήπεδο «Νίκος Καζαντζάκης» κέρδισε τον Ηρόδοτο με σκορ 3-2.

Ένα ματς με αρκετές μονομαχίες που  κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον ως και το τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού. Και οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν την πρώτη καλή φάση μόλις στο 3’  με τον Γκίνη το σουτ του οποίου χτύπησε στο δοκάρι.

Στο 8’ η ομάδα μας άνοιξε το σκορ μετά από κεφαλιά του Θεοδωράκη σε κορνερ του Αλεξάκη.

Στο 20’ πλασέ του  Θεοδωράκη έφυγε σύριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Πλευριτάκη ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό και μετά από μακρινή μπαλιά, Πλαϊτάκης και Βλαχάκης προσπάθησαν να διώξουν την μπάλα με αποτέλεσμα να συγκρουστούν και ο Ντέτσικας να γίνει αποδέκτης της μπάλας και από κοντά να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 22’ σουτ του Σεραφειμίδη κατέληξε άουτ για να έρθει το 34’ όπου οι ομάδα της Αλικαρνασσού κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ μετά από κοντινή κεφαλιά του Ντέτσικα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα  όταν μετά από ωραία μπαλιά του Σεραφειμίδη ο Παπαδάκης βγήκε τετ- α-τετ όμως πρόλαβαν οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων και έδιωξαν σε κόρνερ.

Στην επανάληψη του παιχνιδιού είχαμε κυρίως παιχνίδι κέντρου με τους φιλοξενούμενους στο 82’ να μένουν με 10 παίκτες καθώς ο Γκίνης δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα με αποτέλεσμα ν αποχωρήσει από το παιχνίδι.

Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και πιο συγκεκριμένα στο  92’ ο Καπουράνης με πλασέ μετά από σέντρα του Μαυροειδή έκανε το 2-2 και στο 94’ ο Φαζάκης από το σημείο του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 3-2