Ο Εργοτέλης παρότι παρουσίασε ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο σήμερα κόντρα στην Ξάνθη, δεν κατάφερε να πάρει αυτό που άξιζε, απ' τα «Πηγάδια». Η ομάδα μας, είχε δοκάρι και αρκετές ακόμη χαμένες προσπάθειές ιδίως στο πρώτο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους ωστόσο να παίρνουν τελικώς την νίκη με τέρμα που πέτυχαν στην επανάληψη (Μικελτάτζο 67') και αμφισβητήθηκε έντονα από τους «κιτρινόμαυρους» καθώς προηγήθηκε φάουλ που δεν δόθηκε.

Τέλος παιχνιδιού.

96' Φάουλ απ' τον Ποζατζίδη με γέμισμα στην περιοχή, κεφαλιά απ' τον Μπουτσάκη η μπάλα ψηλά άουτ.

Μεγάλη ένταση στα τελευταία λεπτά.

95' Γύρισμα απ' τον Κατσούρι ο Μπάτζιος κάνει το σουτ με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να απομακρύνεται. Στο μεταξύ ο διαιτητής της αναμέτρησης, αποβάλει τον Μικελτάτζε ενώ "κιτρινίζει" και τον Μυστακίδη.

90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

83' Κίτρινη κάρτα στον Ποζατζίδη.

81' Αλλαγή και για την Ξάνθη, με τον Έμπερτ να βγαίνει απ' το ματς και τον Ντίνα να μπαίνει.

80' Διπλή αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Κατσούρι και τον Κωστανάσιο να περνάνε στο ματς αντι των Μανουσάκη και Πέϊο.

79' Χλιαρό σουτ απ' τον Kwateng μπλοκάρει ο Bento.

76' Κίτρινη κάρτα στον Μικελτάτζε.

75' Δοκάρι για την Ξάνθη, μετά από δυνατό σουτ του Μυστακίδη.

72' Αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Kwateng να περνάει στο παιχνίδι αντί του Appi.

67' ΓΚΟΛ για την Ξάνθη. Ο Μικελτάτζε με σουτ έπειτα από κόντρες απ' το ύψος του πέναλτι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Εργοτέλης ωστόσο διαμαρτύρεται για φάουλ στην αρχή της φάσης πάνω στον Ποζατζίδη. Λόγω των έντονων διαμαρτυριών ο διαιτητής της αναμέτρησης αποβάλλει τον team manager της ομάδας μας, Σταυρό Λαμπράκη.

65' Αλλαγή για την Ξάνθη, με τον Παπάζογλου να βγαίνει απ' το ματς δίνοντας την θέση του στον Μυστακίδη.

64' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας! Ο Conraad με σέντρα απ' τα δεξιά βρήκε τον Τσέλιο που έκανε το γυριστο σουτ στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ.

60' Ο Ποζατζίδης κάνει μια εξαιρετική ενέργεια απ' τα δεξιά μπήκε στην περιοχή προσπερνώντας δύο αντιπάλους έφτασε απέναντι απ' τον τερματοφύλακα έκανε το γύρισμα με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να απομακρύνεται.

59' Σουτ απ' τον Μανουσάκη μπλοκάρει ο Bento.

58' Διπλή αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Κοκκίνη να βγαίνει απ' το παιχνίδι και τον Μπουτσάκη να μπαίνει ενώ παράλληλα αποχωρεί ο Μπουρσέλης δίνοντας την θέση του στον Conraad.

49' Κίτρινη κάρτα στον Κοκκίνη.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Τρεις αλλαγές για τους γηπεδούχους με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Μπαίνει στο παιχνίδι ο Schroijen, ο Θυμιάνης και ο Τσαμούρης, αντί των Petrovic, Brillante και Jurman.

Ημίχρονο στην Ξάνθη.

45' Δύο λεπτά οι καθυστερησεις.

40' Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο για φάουλ στον Appi.

39' Μετά από λάθος του Τσέλιου, ο Σιατραβάνης βγαίνει απέναντι απ' τον Κατσιμήτρο, κάνει το πλασέ με τον τελευταίο να αποκρούει σε κόρνερ, το οποίο στην συνέχεια πέρασε ανεκμετάλλευτο.

38' Κίτρινη κάρτα στον Τσέλιο για φάουλ στον Δημούτσο.

36' Ο Τσέλιος με ωραία προσπάθεια μπήκε στην περιοχή το σουτ του κατέληξε στα σώματα και στην συνέχεια ο Μπουρσέλης με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

26' Η Ξάνθη πετυχαίνει γκολ το οποίο ακυρώνεται. Ο Ebert εκτέλεσε ένα φάουλ απ' τα δεξιά ο Παπάζογλου σηκώθηκε στην πορεία της μπάλας αλλά φάνηκε να κάνει φάουλ  στον Μπάτζιο σύμφωνα με τον κ. Τσακαλίδη, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

16' Σουτ απ' τον Μανουσάκη από πλάγια θέση, άουτ.

14' Κόρνερ απ' τον Ποζατζίδη, κεφαλιά του Μανουσάκη στο δεύτερο δοκάρι, η μπάλα φεύγει λίγα μόλις μέτρα πάνω απ' την εστία.

11' Δοκάρι για την ομάδα μας! Δυνατό σουτ απ' τον Appi η μπάλα σταματάει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Bento και απομακρύνεται εν συνεχεία.

6' Επικίνδυνη σέντρα απ' τον Ποζατζίδη, ο αντίπαλος γκολκίπερ μπλοκάρει προ του Μανουσάκη.

4' Γέμισμα του Ebert από στατική φάση, κεφαλιά απ' τον Παπάζογλου η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.