Έχοντας καλό ρυθμό και βγάζοντας πολύ καλά στοιχειά στον αγωνιστικό χώρο η Κ19 του Εργοτέλη στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στο Μαρτινέγκο επικράτησε των Μοιρών με 3-1.

Ο προπονητής  της ομάδας μας Λευτέρης Κορνάρος χρησιμοποίησε δυο διαφορετικές 11άδες στο παιχνίδι μένοντας ικανοποιημένος από την εικόνα των παικτών του  και την εξέλιξη τους κατά την διάρκεια της προετοιμασίας τους . Χαρακτηριστικά άλλωστε είναι τα λόγια του στις δηλώσεις που παραχώρησε μετά την λήξη του παιχνιδιού.

«Έχοντας ολοκληρώσει τέσσερις εβδομάδες προπονήσεων, το φιλικό με την ομάδα των Μοιρών  ήταν μια καλή ευκαιρία να δούμε τι έχουμε αποκομίσει στους δυο βασικούς κύκλους εκπαίδευσης που έχουμε δώσει βάρος έως τώρα. Γενικά είχαμε κάποια πολύ καλά διαστήματα στο παιχνίδι μας, επιθετικά και αμυντικά σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα. Είναι δηλαδή σημαντικό το εγγονός ότι είχαμε  προοδευτικότητα και βελτίωση σε αρκετά σημεία και σίγουρα είναι σημαντικό για τα παιδιά ως επιβράβευση και επιβεβαίωση της δουλειάς τους μέσα στις προπονήσεις. Οι παίκτες μας  κάνουν τεράστια  προσπάθεια και τους αξίζουν συγχαρητήρια για αυτό! Ευχαριστούμε την ΑΕΜοιρων στην οποία και ευχόμαστε καλή σεζόν χωρίς τραυματισμούς.»

Στο αγωνιστικό μέρος του παιχνιδιού να αναφέρουμε ότι και τα τεσσερα γκολ σημειώθηκαν στο δευτερο ημιχονο.

49’ Σουτ του Σφακιανάκη έδιωξε ο τερματοφύλακας των Μοιρών με τον  Αναστασιάδη να παίρνει το ριμπάουντ και ν ανοίγει το σκορ.

50’ ο Νικολακάκης με ωραίο  πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το  2-0. Ο ίδιος παίκτης στο 72’ μετά από κάθετη μπαλιά του Ανδρουλάκης έκανε και το 3-0

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-1 στο 80’ με πλασέ του Βατσινα ο οποίος εξη λεπτά αργότερα είχε σουτ στο δοκάρι.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο 55’ πέναλτι που κέρδισαν  η ομάδα των Μοιρων και  εκτέλεσε ο Βατσινάς απέκρουσε ο Σταυρακάκης.

Τέλος στο 88’ σουτ Θεοδωράκη απέκρουσε πάνω στην γραμμή αμυντικός των φιλοξενούμενων.

Εργοτέλης: 1ο Ημίχρονο: Ψιμόπουλος, Πάγια, Ματαλιωτάκης, Μεχμετάι, Δασκαλάκης, Σταματακης, Κόκας, Στεφανάκης, Λιανέρης, Καργάκης Στ.,  Πακιουφάκης

2ο Ημίχρονο Σταυρακάκης, Σφακιανάκης, Τσέρος, Πάγια (67’ Περσκέφα), Ανδροκλάκης, Καργάκης Α., Αρχοντάκης, Ζηδιανάκης, Νικολακάκης, Αναστασιάδης (67’ Θεοδωρακης) , Δρικάκης

ΜΟΙΡΕΣ: Δασκαλάκης, Φανουράκης, Καστρινάκης, Ιερονυμάκης, Μασέλης, Ηλιάδης, Βατσινάς, Χατζακης, Ραπτάκης, Τζωράκης, Αντωνάκης

Έπαιξαν ακόμα οι: Μπιμπάκης, Ρουκουνάκης Β. Ρουκουνάκης Μ. Μαυροπετσάκης, Λεοντιάδης και Κουτσάκης