O προπονητής της ομάδας μας, Νίκκι Παπαβασιλείου δήλωσε περήφανος απ’ την προσπάθεια που κατέβαλλαν οι παίκτες κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, επισημαίνοντας πως ο Εργοτέλης θα διεκδικήσει την πρόκριση στην ρεβάνς.

«Είχαμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι σήμερα, στις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ελλάδας, στο Κύπελλο το οποίο γνωρίζαμε ότι θα είναι  πολύ δύσκολο. Ο Αστέρας είναι μια ποιοτική ομάδα. Εμείς είχαμε αρκετά προβλήματα ειδικά απ’ την αριστερή μας πλευρά. Στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, προσπαθήσαμε να τα διορθώσουμε και κάναμε μια γρήγορη αλλαγή.

Στην επανάληψη παρουσιαστήκαμε πάρα πολύ καλύτεροι, πιέσαμε πιο μπροστά και πήραμε μέτρα στο γήπεδο. Κάναμε το παιχνίδι μας και προσπαθήσαμε να παίξουμε όπως κάθε φορά.

Κοιτάξαμε στα μάτια τον αντίπαλο, παλέψαμε και πραγματικά είμαι πολύ περήφανος για τους παίκτες μου. Είναι ένα ματς που δεν μπορώ να πω ότι μας αφήνει εκτός. Σε 21 μέρες θα πάμε και θα προσπαθήσουμε να το διεκδικήσουμε. Σίγουρα όμως αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο. Όμως γιατί όχι;

Από σήμερα το βράδυ ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι και η συγκέντρωση μας είναι στο πρωτάθλημα. Έχουμε έναν ολόκληρο δεύτερο γύρο να κάνουμε αυτό που ξέρουμε.»

Απ’ την άλλη ο προπονητής του Αστέρα, Γιώργος Παράσχος δήλωσε τα εξής:

“ Ήρθαμε στο Ηράκλειο να αντιμετωπίσουμε έναν αντίπαλο με μεγάλη σοβαρότητα, λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν είναι τυχαίο που απέκλεισε τον Άρη και τον ΟΦΗ αλλά έκανε και μια εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στον ΠΑΟΚ και γι’ αυτό είδαμε το ματς πολύ συγκεντρωμένα. Απ’ τα πρώτα λεπτά εμφανιστήκαμε σοβαροί αλλά δυστυχώς χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Αν έμπαινε ένα γκολ σίγουρα τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά και δεν θα μέναμε στο 0-1. Είμαι όμως απόλυτα ικανοποιημένος απ’ τις ευκαιρίες και τον ρυθμό που είχαμε, καθώς πιέζαμε συνεχώς και έτσι  δεν αφήσαμε τον Εργοτέλη να κάνει το παιχνίδι του. Έχω παρακολουθήσει τον αντίπαλο και ξέρω ότι παίζει ένα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο, αναπτύσσεται από πίσω και εκεί θέλαμε να επικεντρωθούμε. Έστω και με το ένα γκολ θεωρώ ότι θα έχουμε τον πρώτο λόγο και σίγουρα τη ρεβάνς θα την αντιμετωπίσουμε με την ίδια σοβαρότητα που είχαμε σήμερα.