Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της ομάδας μας, από την Ιεράπετρα. Οι κιτρινόμαυροι παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με ένα πέναλτι που μόνο ο διαιτητής είδε, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι και να φτάσουν και στην ανατροπή με δέκα παίκτες καθώς στο 40' με απευθείας κόκκινη αποβλήθηκε ο Κοκκίνης. Ο Εργοτέλης έφτασε στο τρίποντο με τέρματα που σημείωσαν ο Api (39') και ο Σαρρής (84') ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Μεσιντόρο.

Τέλος αγώνα.

92’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπενίτεθ η μπάλα άουτ.

90’ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

89’ Κεφαλιά του Βουό η μπάλα ψηλά άουτ.

88’ Αλλαγή για τον ΟΦΙ, με τον Κοντοέ να αντικαθιστά τον Μίλερ.

83’ ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Ο Σερβιλάκης με κόρνερ, βρήκε τον Σαρρή όπου με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι γράφει το 1-2.

80’ Ο Ντέτλερ από τα αριστερά πλασάρει με τον Τζελέπη να αποκρούει με τα πόδια ενστικτωδώς.

74’ Διπλή αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Πατρινό και τον Νεράλ να βγαίνουν απ’ το ματς και τους Αλεξάκη και Κουτάντο να τους αντικαθιστούν.

72’ Ο Σαρρής με εντυπωσιακό τάκλιν απομακρύνει τον κίνδυνο στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί όπου ο Βουό είχε οπλίσει για να σουτάρει.

68’ Ο Μπενίτεθ κάνει φάουλ και παίρνει την κίτρινη κάρτα. Ο Βουτσάς εκτελεί από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω απ’ την εστία.

67’ Αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Κατσούρι να δίνει τη θέση του στον Ντουμάνη.

61’ Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Πέϊο να μπαίνει στο ματς αντί του Άπι.

60’ Γέμισμα του Σερβιλάκη, από στημένη φάση ο Κόλα πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει παράλληλα απ’ την εστία και τον Πατρινό να μην προλαβαίνει να πλασάρει στην συνέχεια.

57’ Εντυπωσιακή επέμβαση του Τζελέπη σε πλασέ του Βουό απ’ το ύψος του πέναλτι.

55’ Κίτρινη στον Di Lorenzo.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Αλλαγή για την ομάδα μας, στο τέρμα με τον Τζελέπη να παίρνει την θέση του Τσέλιου λόγω τραυματισμού του τελευταίου σε προηγούμενη φάση.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45’ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

Ο διαιτητής απέβαλε τον Κοκκίνη στους πανηγυρισμούς, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να πετάνε αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας ένταση κατά την αποχώρηση του ποδοσφαιριστή της ομάδας μας. Στο μεταξύ ο διαιτητής χάνοντας τον έλεγχο στην ταραχή που υπήρξε απέβαλλε αξιωματούχους απ’ τους δυο πάγκους.

39’ ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Ο Api με κοντινό πλασέ μέσα απ’ την περιοχή, έπειτα από πάσα του Κατσούρι στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ισοφαρίζει.

32’ Ο Σερβιλάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω απ’ την περιοχή αναγκάζει τον Μανουσάκη σε μια πολύ δύσκολη επέμβαση με τα ακροδάχτυλα.

29’ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Κοκκίνης με ωραία σέντρα βρήκε τον Κωστανάσιο όπου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι.

20’ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΙ. Ο Μεσιντόρο εκτέλεσε με τον Τσέλιο να πέφτει σωστά στα δεξιά αλλά να μη προλαβαίνει να αποκρούσει.

19’ Πέναλτι για τον ΟΦΙ. Ο Μεσιντόρο έπεσε μέσα στην περιοχή. Ο Σαρρής με μαρκάρισμα απομάκρυνε την μπάλα με τον διαιτητή να εφεύρει πέναλτι. Έντονες διαμαρτυρίες απ’ τους κιτρινόμαυρους καθώς φάνηκε πεντακάθαρα ότι παράβαση δεν υπήρξε.

11’ Σουτ από τον Muller από πλαγιά θέση η μπάλα φεύγει ψηλά αουτ.

8’ Ο Μπενίτεθ σπάει την μπάλα στον Μεσιντόρο που πατάει περιοχή, σουτάρει με δύναμη στέλνοντας την μπάλα πάνω απ’ την εστία.

Ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά χωρίς να έχει δημιουργηθεί κάποια αξιοσημείωτη τελική προσπάθεια.