Σε ένα βαρύ και κακό λόγω των καιρικών συνθηκών αγωνιστικό χώρο, η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει την νίκη στον πρώτο αγώνα για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, χάνοντας στις λεπτομέρειες. Τα Τρίκαλα πήραν ένα ελαφρύ προβάδισμα επικρατώντας 3-2, ωστόσο τίποτα δεν έχει κριθεί καθώς με δύο γκολ που πέτυχε ο Εργοτέλης στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο έκανε μια αξιέπαινη εμφάνιση, μπορεί να ελπίζει σε πρόκριση στην ρεβάνς του Παγκρητίου.

Τέλος αγώνα.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα. Ο Τσίπρας με κεφαλιά μέσα απ' την περιοχή γράφει το 3-2. Ο Καλογεράκης απέκρουσε κοντινό πλασέ του Πελάεθ αλλά στην επαναφορά δεν κατάφερε να εξουδετερώσει και την κεφαλιά του Τσίπρα.

84' Σουτ του Barata η μπάλα αναπηδάει στο έδαφος και καταλήγει στα χέρια του Γιακουμή.

81' ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα. Ο Πελάεθ εκτέλεσε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

80' Τα Τρίκαλα κερδίζουν πέναλτι. Ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα, επισημαίνοντας υπήρξε τράβηγμα  του Οικονόμου στον Παπαγεωργίου, με τους ''κιτρινόμαυρους'' να διαμαρτύρονται έντονα καθώς δεν υπάρχει παράβαση.

70' ΓΚΟΟΟΟΛ!!! 1-2 για την ομάδα μας με τον Ιατρούδη να σουτάρει έξω απ' την περιοχή, πετυχαίνοντας την ανατροπή και παράλληλα ένα εντυπωσιακό τέρμα.

67' ΓΚΟΟΟΛ για την ομάδα μας!! Κόρνερ του Γροντή ο Ιατρούδης παίρνει την κεφαλιά η μπάλα ίσως στην πορεία της να βρίσκει τον Τσίπρα όπου στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

64' Ο Barata με χαμηλή μπαλιά απ' τα αριστερά βρήκε τον Μανουσάκη ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιακουμή, με τον τελευταίο να αποκρούει σε κόρνερ το πλασέ.

56' Ο Παπαγεωργίου μέσα απ' την περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καλογεράκη, ο οποίος απέκρουσε με τα ακροδάκτυλα το σουτ.

53' ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα. Ο Ελευθεριάδης ανοίγει το σκορ έπειτα από δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή, το οποίο κατέληξε στο δεξί παραθυράκι του Καλογεράκη.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Με δύο αλλαγές παρατάσσει την ενδεκάδα ο Γιάννης Ταουσιάνης ενόψει το δευτέρου ημιχρόνου. Ο Ιατρούδης περνάει αντί του τραυματισμένου Σταθόπουλου, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα και τον Γροντή στην θέση του Αλεξάκη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Ο Σταθόπουλος τραυματίστηκε και περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου. Με δέκα ποδοσφαιριστές η ομάδα μας στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου.

34' Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Barata μπλοκάρει σταθερά ο Γιακουμής.

32' Ο Λώττας σουτάρει δυνατά με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα απ' το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καλογεράκη.

Η βροχή όσο περνάει η ώρα δυναμώνει.

22' Ο Σταματής απέφυγε τον Bruce, δοκίμασε το σουτ λίγο έξω απ' την περιοχή, ο Καλογεράκης μπλόκαρε.

Τόσο ο Εργοτέλης όσο και τα Τρίκαλα προσπαθούν να δημιουργήσουν καταστάσεις ώστε να διασπάσουν τις δύο καλοστημένες άμυνες.

Χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής. Η βροχή που έχει ξεκινήσει να πέφτει αυτή την ώρα στο γήπεδο, μάλλον δεν βοηθά τους ποδοσφαιριστές να επιτεθούν σωστά.

Ο κ. Δραγούσης σφύριξε και το παιχνίδι ξεκίνησε!!

Οι δύο ομάδες κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο.

Το περιβραχιόνιο για τον ρόλο του αρχηγού φοράει σήμερα ο Bruce για την ομάδα μας.

Εκτός αποστολής έμειναν οι Μπάτζιος, Μπουτσάκης, Προβυδάκης και Bote. Οι Ροβίθης και Μπουρσέλης μπορεί να επέστρεψαν απ' τις υποχρεώσεις τους με την Εθνική Ενόπλων αλλά παρέμειναν εκτός, ακολουθώντας πρόγραμμα προπόνησης.

Οι ποδοσφαιριστές έχουν επιστρέψει στα αποδυτήρια και ετοιμάζονται ενόψει της έναρξης του αγώνα σε λιγότερο από δέκα λεπτά πλέον.

Σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση ανάμεσα στην ομάδα μας και τον Α.Ο Τρικάλων στο πλαίσιο της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, με φόντο την πρόκριση στους ''16'' του θεσμού.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δραγούσης Αθανάσιος (Κιλκίς)

ΒΟΗΘΟΙ:  Κωτούλας Νικόλαος (Κικλίς) – Τσακίρης Κωσταντίνος (Δράμας)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεοχάρης Δημήτριος (Θεσσαλίας)

Συνθέσεις

ΤΡΙΚΑΛΑ: (Περικλής Αμανατίδης): Γιακουμής, Γρηγορόπουλος, Νιάρος, Βέρτζος, Οικονομόπουλος, Ριζογιάννης (Τεγούσης 78'), Παπαγεωργίου, Πέλκας, Ελευθεριάδης, Λώττας (Πελάεθ 74'), Σταματής

Αναπληρωματικοί: Μπουρούσης, Καμπλιώνης, Γιαννίτσης, Τεγούσης, Πελάεθ, Τσίπρας, Σανδραβέλης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: (Γιάννης Ταουσιάνης) Καλογεράκης, Βουτσάς, Μπούσης, Πεϊος, Οικονόμου, Bruce, Αλεξάκης (Γροντής 46'), Τσέλιος(Κατσούρι 78') Μανουσάκης, Encarnacao Freitas (Barata), Σταθόπουλος (Ιατρούδης 46')

Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Kwateng, Ιατρούδης, Efford, Spiriak Kacurri, Γροντής