Στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Petro sport stadium ο Εργοτελης ηττήθηκε από την Wadi Degla με σκορ 2-1.

Το παιχνίδι διεξήχθη σε τρία 45λεπτα με τους προπονητές και των δύο ομάδων, Νικόδημο Παπαβασιλείου και Τάκη Γκώνια να έχουν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν δύο ξεχωριστές ενδεκάδες δίνοντας χρόνο συμμετοχής για 70 περίπου λεπτά.

Ήταν ένα δυνατό τεστ με αρκετή ένταση και φάσεις, τόσο στη μία όσο και στην άλλη εστία του γηπέδου με τον Εργοτέλη να ανοίγει το σκορ στο 14 λεπτό μετά από μια οργανωμένη φάση που ξεκίνησε από σέντρα του Πέϊου στον Γροντή και κάθετη μπαλιά του τελευταίου, στον Ροβίθη που τελείωσε τη φάση πετυχαίνοντας το γκολ.

Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια μετά από κεφάλια του αρχηγού της ομάδας Χοσσαμ Αραφάτ. Στο 38ο λεπτό μετά από χέρι του Bote ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα με τον Μοχάμεντ Χελαλ να εκτελεί εύστοχα και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα της Αιγύπτου.

Καλές φάσεις για την ομάδα μας ήταν στο 15' καθώς μετά από σέντρα του Ροβίθη, ο Μπουτσάκης κατέβασε τη μπάλα αλλά το σουτ του κατέληξε λίγα μέτρα έξω από την εστία των γηπεδούχων.

Στο 29' ο Ροβίθης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Γροντή ο οποίος με σέντρα σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω.

Στο 48' μπαλιά του  Μπουτσάκη από δεξιά ο Ροβίθη δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή. Στο 93' ο Κατσουρι έβγαλε μια σέντρα με τον Ιατρουδη από το δεύτερο δοκάρι να στέλνει τη μπάλα λίγα μέτρα άουτ.

Στο 107' ο Kwateng πραγματοποίησε μια ωραία ενέργεια από τα αριστερά, πάσαρε στον Μπουρσέλη, το δυνατό σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ.

Λίγα λεπτά μετά υπήρξε σύγχυση στα καρέ της Wadi Degla με τον Μπουρσέλη να έχει διπλή ευκαιρία να σκοράρει αλλά οι αντίπαλοι αμυντικοί απομάκρυναν τη μπάλα.

Εργοτέλης (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Καλογεράκης (Kατσιμήτρος 75'), Dominik (Οικονόμου 75'), Πέϊος (Μπάτζιος 75'), Bote (Βουτσάς 75'), Κοιλιάρας (Προβυδάκης 75'), Bruce (Κατσούρι 75'), Γροντής (Μπουρσέλης 75'), Μπουτσάκης (Σταθόπουλος 75', Μπούσης 120'), Ροβίθης (Ιατρούδης 75') , Barata (Kwateng 75'), Efford (Μανουσάκης 75')

Wadi Degla: (Τάκης Γκώνιας): HAMDY, ARAFAT, HELAL, REDA M, KABOU, YAKUBU, REDA K., ABDELAATY, MARIE, BODY, OUSA

Δεύτερη ενδεκάδα: WALEED, BECKHAM, AYESH, ABDALA, HASSAN, ALEH, BOUZAS, ATEF, OMRAN, SAIED, EL OUAD