Στους τρεις βαθμούς της νίκης στάθηκε, Γιάννης Ταουσιάνης αφιερώνοντας την στον φίλο της ομάδας μας, Γιώργο Χατζηγεωργίου ο οποίος έφυγε χθες απ' την ζωή. Αναλυτικά ο ''κιτρινόμαυρος'' τεχνικός μιλώντας στην συνέντευξη Τύπου ανέφερε:

'' Αρχικά, θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα περιστατικό όπου συνέβη χθες. Επειδή η ανθρώπινη ζωή είναι πάνω απ’ όλα, σίγουρα η οικογένεια του Εργοτέλη είναι σε μέρα θλίψης γιατί χάθηκε ένας άνθρωπος, ο Γιώργος Χατζηγεωργίου ο οποίος απέδειξε πόσο αγαπούσε την ομάδα. Εκ μέρους όλου του Εργοτέλη, συλλυπητήρια στην οικογένεια του και η νίκη που έγινε σήμερα είναι αφιερωμένη στην μνήμη του.

Όσων αφορά το παιχνίδι ξεκινήσαμε, κάνοντας ένα ονειρεμένο 30 λεπτο με το παιχνίδι να είναι στα επίπεδα που θέλουμε, να παίζουμε με τις ταχύτητες που επιθυμούμε και δίκαια επικρατήσαμε και προηγήθηκαμε με 3-0. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο αντίπαλος ισορρόπησε λίγο το ματς λόγω της αλλαγής του σχηματισμού όπου δημιουργήθηκαν κάποιες ανισορροπίες. Στην επανάληψη ήμασταν πιο έτοιμοι απέναντι σε αυτό, ώστε να εκμεταλλευτούμε κόντρα επιθέσεις και νομίζω ότι αυτό έγινε. Στο πρώτο εικοσάλεπτο ήμασταν μέσα στο στόχο μας, παράγοντας καλές επιθέσεις που θα μπορούσε να επιτευχθεί ακόμη ένα γκολ και να τελειώσει το παιχνίδι. Με την επίτευξη του δεύτερου γκολ των φιλοξενούμενων, καταλήξαμε να πάρουμε ακόμη μια αγχωτική νίκη. Σε αυτό στέκομαι στο ότι ήρθε η δεύτερη συνεχόμενη νίκη και με γκολ στα τελευταία λεπτά. Γενικά, είμαστε ευχαριστημένοι απ’ τους τρεις βαθμούς αλλά και απ’ το γεγονός ότι κατά διαστήματα ήμασταν αυτοί που θέλουμε, διαστήματα τα οποία όμως πρέπει να αυξήσουμε σε διάρκεια στο παιχνίδι μας. ''

Από την πλευρά του ο προπονητής της ΑΕ Καραϊσκάκης Απόστολος Χαραλαμπίδης επεσήμανε: "Έγινε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι σήμερα, με έξι γκολ και πολλές φάσεις που σίγουρα ευχαριστήθηκε ο κόσμος. Η ομάδα μου στο πρώτο εικοσάλεπτο δεν ήταν στο παιχνίδι και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Δέχθηκαμε τρία γρήγορα γκολ από δικά μας λάθη αλλά από εκεί και πέρα αντιδράσαμε, με ευκαιρίες και το γκολ που πετύχαμε μέχρι τη λήξη του πρώτου μέροους. Στο δεύτερο μπήκαμε πιο αποφασισμένοι, είχαμε την υπεροχή και τις δυνατότητες να ανατρέψουμε το ματς. Είναι κρίμα να δεχόμαστε τέτοια γκολ και να χάνουμε έτσι. Θα δουλέψουμε πάνω σε αυτά τα λάθη για να είμαστε πιο έτοιμοι στην συνέχεια."