4Η Αγωνιστική Play Off Super League 2

Μια τεράστια νίκη που τον έφερε στην δεύτερη θέση και δύο μόλις βαθμούς απ' την πρώτη πέτυχε ο Εργοτέλης που κατάφερε να επικρατήσει της Ξάνθης με 0-1. Το χρυσό γκολ για την ομάδα μας, πέτυχε με ένα εκπληκτικό σουτ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Τσέλιος, διατηρώντας μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού το προβάδισμα και κρατάει ζωντανό το όνειρο ακόμα και για απευθείας άνοδο στην μεγάλη κατηγορία! Να σημειωθεί ότι ο Εργοτέλης βρίσκεται αυτή τη στιγμή συγκάτοικος με την Ξάνθη στους 48 βαθμούς ενώ στην πρώτη θέση βρίσκονται οι Ιωνικός και Λεβαδειακός με 50 βαθμούς.

Τέλος αγώνα. Τεράστια νίκη για την ομάδα μας.

94' Κίτρινη κάρτα στον Μπουρσέλη.

93' Κίτρινη κάρτα στον Τατο.

Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Κίτρινη κάρτα στον Πέϊο.

83' Κίτρινη κάρτα στον Κωστανάσιο.

82' Κίτρινη κάρτα στον Κοκκίνη.

79' Αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Μανουσάκη να βγαίνει απ' το ματς δίνοντας την θέση του στον Κωστανάσιο.

78' Κίτρινη κάρτα στον Σιατραβάνη.

68' Σέντρα απ' τον Σιατραβάνη κεφαλιά απ' τον Καπνίδη η μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στον Κατσιμήτρο.

67' Αλλαγή για την ομάδα μας. Βγαίνει ο σκόρερ Τσέλιος, και την θέση του θα πάρει ο Κοκκίνης.

66' Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.

60' Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Conraad βγαίνει απ' το παιχνίδι και δίνει την θέση του στον Πατρινό.

58' Αλλαγή για την Ξάνθη με τον Παντελιάδη να βγαίνει εκτός και τον Ντίνα να μπαίνει στο ματς.

52' Τρεις αλλαγές για την Ξάνθη. Μπήκαν στο ματς οι Καπνίδης, Δημούτσος και Σιατραβάνης αντί των Jurman, Θυμιάνη και Petrovic.

49' Μακρινό σουτ απ' τον Τάτο πέφτει ο Κατσιμήτρος και μπλοκάρει.

Δεν μπορούσε να ξεκινήσει καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης.

46' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας!! Ο Τσέλιος με απίστευτο σουτ έξω απ' την περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ!

Ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Ο Γιάννης Ταουσιάνης προχώρησε στην πρώτη αλλαγή με τον Appi να μπαίνει στο ματς αντί του Μπουτσάκη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

44' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας! Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Σερβιλάκη απ' το ύψος της περιοχής ο Izzo αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ.

38' Σέντρα απ' τον Ebert κεφαλιά απ' τον Παπάζογλου η μπάλα λίγο έξω.

Λεπτά με τα λεπτά η ένταση ανεβαίνει στον αγωνιστικό χώρο, με τον ρυθμό ωστόσο να μην είναι ο ίδιος με τα πρώτα λεπτά. Οι δύο ομάδες προσπαθούν να βρουν διαδρόμους ώστε να πιέσουν και να μπουν στις δύο περιοχές.

21' Λάθος απ' τον Petrovic που δεν διώχνει την μπάλα, ο Conraad παίρνει και ανοίγει την μπάλα προς την περιοχή με τον Izzo ωστόσο να βγαίνει έγκαιρα και να διώχνει.

11' Ξανά η ίδια κίνηση απ' τον Μανουσάκη όπου από διαγώνια θέση έπιασε ένα σουτ χωρίς ωστόσο αυτό να βρει στόχο, με την μπάλα να περνάει αρκετά πάνω απ' το δοκάρι του αντιπάλου.

10' Σουτ απ' τον Μανουσάκη από διαγώνια θέση ο Izzo πέφτει και απομακρύνει την μπάλα.

Ο Εργοτέλης έχει γυρίσει το σύστημα του σε 3-5-2 και όχι σε 4-3-3 όπως ξεκίνησε αρχικά.

8' Κόρνερ απ' τον Ebert κεφαλιά απ' τον Παπάζογλου η μπάλα περνάει εκτός.

5' Σουτ απ' τον Παντελιάδη ο Κατσιμήτρος πέφτει αλλά δεν μπλοκάρει σωστά την μπάλα, με τον Μπάτζιο ωστόσο να απομακρύνει πρωτού μπει στη φάση κάποιος αντιπαλος.

4' Πρώτη επίσκεψη απ' τους κιτρινόμαυρους στα καρέ της Ξάνθης, με τον Μπουρσέλη να εκτελεί ένα φάουλ και την άμυνα να απομακρύνει.

Το ματς ξεκινάει!

Στη σέντρα είναι η Ξάνθη. Με τις μαύρες στολές θα αγωνιστεί σήμερα η ομάδα μας.

Οι δύο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο, για την έναρξη του παιχνιδιού.

Λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης, ο Στέλιος Ποζατζίδης στην κάμερα της ΕΡΤ3 δήλωσε: "Ήρθαμε να παίξουμε έναν τελικό. Είμαστε προσηλωμένοι στον στόχο μας που δεν είναι άλλος από την νίκη. Αυτός που το θέλει περισσότερο θεωρώ θα πάρει το παιχνίδι."

Οι ποδοσφαιριστές μας βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για προθέρμανση.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κόλα, Πέϊος, Σερβιλάκης, Μπουρσέλης, Τσέλιος (Κοκκίνης 67') Μπουτσάκης (Appi 46'), Μανουσάκης (Κωστανάσιος 79'), Conraad (Πατρινός 61')

Αναπληρωματικοί: Τζελέπης, Σαρρής, Κατσούρι, Ποζατζίδης, Appi, Κωστανάσιος, Κοκκίνης, Πατρινός, Kwateng

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Izzo, Τ. Παπάζογλου , Mikeltadze, Τάτος, Petrovic (Σιατραβάνης 52'), Θ. Παπάζογλου,  Werker, Jurman (Καπνίδης 52') ,Ebert, Παντελιάδης (Ντίνας 58') Θυμιάνης (Δημούτσος 52')

Αναπληρωματικοί: Goncalves, Wolters, Στάθης, Καπνίδης, Ντίνας, Δημούτσος, Σιατραβάνης, Elliot, Τσαμούρης

Διαιτητής: Παπαδόπουλος(Μακεδονίας)

Βοηθοί: Κωσταράς (Αιτ/νιας), Δημητριάδης(Μακεδονίας)

4ος: Τσέτσιλας (Γρεβενών)