Στο πιο δυνατό φιλικό της προετοιμασίας ο Εργοτέλης παρουσίασε ένα εξαιρετικό πρόσωπο απέναντι στον ΟΦΗ, στο γήπεδο ''Θεόδωρος Βαρδινογιάννης'' παίρνοντας τη νίκη με 0-2 με τέρματα που σημείωσε ο Μανουσάκης στο πρώτο ημίχρονο. Οι ''κιτρινόμαυροι'' έδειξαν πολλά σημάδια βελτίωσης βγάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τη δουλειά που καθημερινά κάνουν όλο αυτό το διάστημα της προετοιμασίας τους. Κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο είχαν πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και εκτός απ’ τα γκολ που σημείωσαν, δημιούργησαν πολλές καλές φάσεις μέσα απ' τις οποίες θα μπορούσαν να είχαν πετύχει ένα ακόμη γκολ.

Τέλος παιχνιδιού.

91' Σουτ του Figuerido ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει.

90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

86' Γύρισμα του Αλεξάκη απ' τα αριστερά ο Πατρινός από θέση βολής αστοχεί.

80' O Γκαργκαλατζίδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Κατσιμήτρο, να αποκρούει εντυπωσιακά το πλασέ του.

79' Ο Appi εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ και απ' το ύψος της μικρής περιοχής έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Σωτηρίου να αποκρούει με δυσκολία.

75' Δύο ακόμη αλλαγές απ' τον Γιάννη Ταουσιάνη με τον Αζίζι και τον Αλεξάκη να μπαίνουν στο ματς αντί των Τσέλιο και Κωστανάσιο.

71' Κίτρινη κάρτα στον Appi.

70' Ο Κωστανάσιος με σουτ έξω απ' την περιοχή έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω απ' τα δοκάρια.

67' Ο Τσέλιος απ' το ύψος της περιοχής εκτελεί φάουλ με την μπάλα να καταλήγει έξω.

64' Aπευθείας εκτέλεση φάουλ απ' τον Vaz η μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια του Κατσιμήτρου.

60' Πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Akraam να αποχωρεί και να δίνει την θέση του στον Πατρινό. Παράλληλα αλλαγές έκανε και ο ΟΦΗ. Μέσα οι Weiss, Βούρος, Γρίβας και Γκαργκαλατζίδης, αντί των Μαρινάκη, Κοροβέση, Nabi και Sardinero

53' Ο Neral μπήκε στην περιοχή απ' τα αριστερά, έκοψε στο ύψος του πέναλτι που βρισκόταν ο Μανουσάκης με τον Βαφέα να απομακρύνει τελευταία στιγμή την μπάλα.

50' Κίτρινη κάρτα στον Σερβιλάκη.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

Αλλαγή τερματοφύλακα για τον ΟΦΗ. Ο Σωτηρίου στην θέση του Waterman.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

41' ΓΚΟΛ για την ομάδα μας! Ο Μανουσάκης εκτέλεσε εύστοχα στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Waterman.

40' Πέναλτι για τον Εργοτέλη. Ο Μπουτσάκης έβγαλε στον Τσέλιο, με τον τελευταίο να μπαίνει στην μικρή περιοχή και να ανατρέπεται απ' τον Βαφέα.

35' Πολύ ωραία ενέργεια απ' τον Νeral όπου με εξαιρετικό σπάσιμο έβγαλε τον Κωστανάσιο σε θέση βολής απ' τα δεξιά με το σουτ του τελευταίου να βρίσκει στα σώματα και να καταλήγει κόρνερ.

29' Σουτ του Nabi μέσα απ' τη περιοχή μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.

23' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Μίνγκο να περνάει στην θέση του Στάϊκου.

17' Ο Nabi απ' τα δεξιά σούταρε με την μπάλα να βρίσκει σε σώματα αμυντικών και να φεύγει έξω.

16' Ωραίο σουτ του Κωστανάσιου απ' το ύψος της περιοχής μπλόκαρε ο Waterman.

14' Κίτρινη κάρτα στον Τσέλιο.

9' O Τσέλιος από θέση τετ α τετ πλάσαρε με τον αντίπαλο γκολκίπερ αποκρούει σε κόρνερ.

7' ΓΚΟΛ για την ομάδα μας! Ο Μανουσάκης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, με τον Waterman να μην μπορεί να αποκρούσει το πλασέ του που κατέληξε στην αριστερή γωνία.

5' Ο Εργοτέλης απαντάει αμέσως στην φάση με τον Μανουσάκη να σουτάρει δυνατά έξω απ' την περιοχή με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ απ' την δεξιά πλευρά που επιτίθεται η ομάδα μας.

4' Σέντρα του Sardinero με τελικό αποδέκτη απ' την αριστερή πλευρά όπως επιτίθεται ο ΟΦΗ, τον Στάϊκο το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Κατσιμήτρος.

Υπενθυμίζεται ότι τέσσερις ποδοσφαιριστές απ' την ομάδα μας βρίσκονται εκτός αποστολής λόγω μικρών προβλημάτων τραυματισμού. Ο λόγος για τους Conraad, Bote, Kwateng και Μπουρσέλης, οι οποίοι παρακολουθούν το παιχνίδι απ' την κερκίδα όπως και οι αναπληρωματικοί παίκτες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Τσαγκαράκης απ' τον σύνδεσμο Χανίων με βοηθούς τους Σινιοράκης και Αναστασάκης.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης) : Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής (68' Σαρρής), Μπάτζιος, Σερβιλάκης (68' Kατσούρι), Neral, Πέϊος, Τσέλιος (75' Αλεξάκης), Μπουτσάκης (68' Appi), Κωστανάσιος (75' Αζίζι), Μανουσάκης, Akraam (60' Πατρινός)

Αναπληρωματικοί: Τζελέπης, Θεοδωράκης, Κόλα, Σαρρής, Κατσούρι, Κουτάντος, Abdulahi (Appi), Αλεξάκης, Αζίζι, Πατρινός

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Waterman (46' Σωτηρίου), Κοροβέσης (60' Boύρος), Γιαννούλης, Βαφέας, Μαρινάκης (60' Weis) , Στάϊκος (23' Μίνγκος), Sakor, Nabi (Γρίβας 60'), Vaz, Figueriredo, Sardinero (60' Γκαργκαλατζίδης)

Αναπληρωματικοί: Σωτηρίου, Weiss, Βούρος, Γαργαλατζίδης, Γρίβας, Μίνγκος