Την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Εργοτέλης στο γήπεδο της Ν. Σμύρνης κόντρα στον ΠΑΟ ΡΟΥΦ επικρατώντας εύκολα με σκορ 0-3. Η ομάδα μας πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και πέτυχε τρία γκολ με τους Βουτσά, Σαρρή και Κωστανάσιο. Παράλληλα οι «κιτρινόμαυροι» είχαν δυο δοκάρια και πολλές χαμένες ακόμα ευκαιρίες για διεύρυνση του σκορ.

Τέλος αγώνα.

Σουτ απ’ τον Αλεξανδροπουλο έξω από περιοχή με την μπάλα να βρίσκει στο δοκαρι.

90’ Κίτρινη κάρτα στον Αλεξανδρόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντουμάνη.

86’ Αλλαγή για τον ΠΑΟ με τον Σαχσανίδη να βγαίνει και τον Σιμάκου.

83’ Μακρινό σουτ απ’ τον Νασσιόπουλο ο Τσέλιος κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.

76’ Βγαίνει ο Βουτσάς και ο Κωστανάσιος και την θέση τους παίρνουν οι Mostafa και Youssef.

70’ Ο Farrag κανει μια ωραία προσπάθεια έξω απ’ την περιοχή κανει ένα σουτ με την μπάλα να κοντράρει σε δυο παίκτες και να απομακρύνεται.

68’ Δυο αλλαγές για την ομάδα μας. Ο Μπουτσάκης και ο Kwateng αποχωρούν με τους Neral και Farrag να μπαίνουν στο ματς.

63’ Αλλαγή για τον ΠΑΟ. Βγαίνει ο Καλλέργης και μπαίνει ο Φιλιμέγκας.

60’ ΓΚΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Ο Σερβιλάκης απ’ τα δεξιά γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι με τον Κωστανάσιο να κάνει την προβολή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-3!

57’ Πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας, με τον Ποζατζίδη να βγαίνει απ’ το ματς αφήνοντας την θέση του στον Ντουμάνη.

53’ Κίτρινη κάρτα στον Βουτσά.

50’ Ο Κωστανάσιος κάνει την κίνηση προς την περιοχή προσπερνάει έναν αμυντικό καθυστερεί λίγο κάνει το σουτ στην συνέχεια με την μπάλα κάπου να βρίσκει και να φεύγει κόρνερ, το οποίο στην συνέχεια πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.

Εξαιρετική εμφάνιση απ’ την ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο. Οι «κιτρινομαυροι» έχουν πετύχει δυο γκολ, έχουν δυο δοκάρια και πολλες ακόμη ευκαιρίες για να διευρύνουν το προβάδισμα τους.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

44’ Μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία για την ομάδα μας! Ο Ποζατζίδης γύρισε την μπάλα εξαιρετικά στην μικρή περιοχή εκεί όπου δεν πρόλαβε για λίγο ο Κωστανάσιος να την σπρώξει στα δίχτυα. Εν συνέχεια ο Kwateng άφησε την μπάλα στον Κόλα ο οποιος απ’ το ύψος της περιοχής σούταρε δυνατά με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και έφυγε αουτ.

43’ Σουτ απ’ τον Βουτσά λίγο πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι.

38’ Μακρινό συρτό σουτ απ’ τον Νιτσάκη η μπάλα περνάει αουτ.

33’ Γέμισμα του Νασσιόπουλου στην περιοχή με τον Τσέλιο να βγαίνει πρώτος απ’ όλους και να μπλοκάρει την μπάλα.

30’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ απ’ τον Ποζατζίδη η μπάλα περνάει πάνω απ’ τα δοκάρια.

28’ Δοκάρι για τον Εργοτέλη! Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ποζατζίδη η μπάλα έφτασε στον Kwateng όπου βρισκόταν διαγώνια της περιοχής με τον τελευταίο, να κάνει το δυνατό σουτ και το οριζόντιο δοκάρι να σταματάει την πορεία της μπάλας.

Η ομάδα μας με δυο στατικές φάσεις έχει καταφέρει να πάρει προβάδισμα ασφαλείας στην Νέα Σμύρνη.

22’ ΓΚΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Ο Βουτσάς εκτέλεσε κόρνερ απ’ τα αριστερά, με τον Σαρρή να πηδάει στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά έγραψε το 0-2!

11’ Ο Βουτσάς έκοψε πολύ ωραία στον Μπουτσάκη με τον τελευταίο ερχόμενος από πίσω με φόρα σούταρε δυνατά με την μπαλα να βρίσκει σε σώματα και να απομακρύνεται.

Η ομάδα μας έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά το παιχνίδι και συνεχίζει να πιέζει για ακόμη ένα γκολ, διατηρώντας την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά.

4’ ΓΚΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Ο Ποζατζίδης εκτέλεσε κόρνερ απ’ τα δεξιά με τον Βουτσά να παίρνει την κεφαλιά ανενόχλητος απ’ το ύψος του πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Οι δυο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο με το παιχνιδι να ξεκινάει.

Η ομάδα μας στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Μήτσο, Σαρρής, Ποζατζίδης (Ντουμάνης 57’) Κατσούρρι, Σερβιλάκης, Κόλλα, Βουτσάς (Youssef 76’) Μπουτσάκης (Neral 68’), Kwateng (Farrag 68’) Κωστανάσιος (Mostafa 76’)

Αναπληρωματικοί: Τζελέπης, Ντουμάνης, Μπουρσέλης, Neral, Farrag, (Doshma), Mostafa (Gabry), Hossam (Rio), Youssef (Nasser)

ΠΑΟ ΡΟΥΦ (Σταυριανός Ισίδωρος): Κουνάδης, Σαχσανίδης, Κατσούλης, Οικονομόπουλος, Χατζηλάμπρος, Αλεξίου, Νιτσάκης, Καλλέργης, Μακρής, Νασσιόπουλος, Βενάρδος

Αναπληρωματικοί: Φιλιμέγκας, Ντόκο, Αλεξανδρόπουλος, Παχατούρας, Πλουμάτος, Ζελενίτσας, Σιμάκου, Μπουντόπουλος, Νούτσος

Διαιτητές: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)

Βοηθοί: Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής) , Οικονόμου (Δυτ. Αττικής)

4ος: Φίτσας (Δυτ. Αττικής)