Μετά από μια πολύ καλή παρουσία η Κ19 του Εργοτέλη επικράτησε σήμερα στο Μαρτινέγκο του αντίστοιχου συγκροτήματος του Απόλλωνα Σμύρνης με 3-1 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νέων της Super League 2.

Οι κιτρινόμαυροι έδειξαν την απαραίτητη σοβαρότητα  και αποφασιστικότητα  και έφτασαν με σχετική ευκολία στο τελικό αποτέλεσμα.  Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες μας  μπήκαν  πολύ καλά στο παιχνίδι παρά το γεγονός ότι ο δυνατός αέρας   δυσκόλευε το παιχνίδι. Παρόλα αυτά προηγήθηκαν με 2-0 ενώ δημιούργησαν ευκαιρίες για να πετύχουν και άλλο γκολ.

Το σκορ για την ομάδα μας άνοιξε στο 24’ μετά από ατομική ενέργεια ο Κόλα έβγαλε τετ-α-τετ  τον Μπερνίκου με τον τελευταίο να μην δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 38’ έγινε το 2-0 όταν  ο Κουταντος κέρδισε πέναλτι και ο Αζίζι το εκτέλεσε εύστοχα.

Η φιλοξενούμενοι η μοναδική φορά που μας απείλησαν στο πρωτο μέρος του παιχνιδιού  ήταν στο 35 όταν το σουτ που έκανε ο παίκτης του Απόλλωνα από αριστερά μέσα στην μεγάλη περιοχή μας σε απέκρουσε με το πόδι σε κόρνερ ο Ψιμόπουλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης  πέτυχε νωρίς και το 3-0. Από εκεί και έπειτα όλα είχαν πάρει το δρόμο τους με τους παίκτες μας ωστόσο να χάνουν σπουδαίες ευκαιρίες για ένα σκορ μεγαλύτερο ενώ στο 60’ σημάδεψαν το δοκάρι με τον Κουτάντο.

Στο 47’ πλασέ του Θεοδωράκη από το σημείο του πέναλτι  ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χαιντινι πλασάρει έξω από την μεγάλη με την μπάλα να φεύγει  λίγο  πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 57’ φάση διαρκείας  στα καρέ του Απόλλωνα.  Ο Αλεξάκης εκτέλεσε φάουλ ο Θεοδωράκης έκανε ανάποδο ψαλίδι με τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων ν αποκρούει προσωρινά. Στην συνέχεια της φάσης  ο Μπερνίκου επιασε την κεφαλιά για να φτάσει η μπάλα στον Χαϊντίνι ο οποίος από το ύψος του πέναλτι  με σουτ  έκανε το 3-0

Το  γκολ για τον Απόλλωνα σημειώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 93’ με τον Γιαννάκη να κάνει το σουτ η μπάλα να κοντράρει να παίρνει ύψος αρχικά να χτυπάει στο δοκάρι και στην συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα.

Εργοτέλης: Ψιμόπουλος, Λούσι, Βενεράκης (68’ Στεφανάκης), Κόλλα, Θεοδωράκης, Πάγια, Κομνηνός (46 λ.τ. Χαϊντινι), Κουτάντος (84’ Αρχοντάκης) , Αζίζι (84΄Σταματάκης), Αλεξάκης, Μπερνίκου (68’ Σφακιανάκης)

Απολλων Σμύρνης: Στάγκος, Δάκας, Φράρος, Τάσιας, Τιμολέων, Κοφίνης, Γκούφας (45’ Μήτσης), Γιαννάκη, Λιάσκος, Φαρκώνας (65’ Ζαχαρίου) , Κοντογιαννάτος