Η ονειρεμένη πορεία της ομάδας μας στο Κύπελλο ολοκληρώθηκε σήμερα στην Τρίπολη. Στον επαναληπτικό αγώνα για την φάση των «8» του Κυπέλλου Ελλάδος ηττήθηκε από τον Αστέρα με 4-1 και αποχαιρέτησε τον θεσμό. Οι παίκτες μας κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο πάλεψαν το παιχνίδι και κατάφεραν στο 72' να το φέρουν στα ίσα με το γκολ του Ιατρούδη όμως δεν κατάφεραν να κάνουν την εκπληξη. Οι Αρκάδες με τρία γκολ μέσα σε 14 λεπτά από το 79' μέχρι το 93' πήραν μεγάλη σε έκταση νίκη σφραγίζοντας παραλληλα το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού. Να υπενθυμίσουμε ότι ο Εργοτέλης ήταν η μοναδική ομάδα της Football League που έφτασε στην προημιτελική φάση.

Το φίλμ του αγώνα

Ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στην Τρίπολη.

93’ Γκολ 4-1 Στην αντεπίθεση ο Αστέρας με τον Φερνάντεθ που έγινε κάτοχος της μπάλας από τα δεξιά και επιχείρησε το διαγώνιο σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

92’ Ωραίο σουτ του Έφορντ και εντυπωσιακή επέμβαση του Αθανασιάδη σε κόρνερ.

Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων στην αναμέτρηση.

89' Γκολ 3-1 Ωραία μπαλιά του Αραβίδη που βγάζει τον επιθετικό των Αρκάδων τετ α τετ. Ο Καλτσάς έκανε ένα ωραίο σουτ και έγραψε το 3-1 για την ομάδα του.

Τελευταία λεπτά του παιχνιδιού

85’ Τρίτη αλλαγή για την ομάδα μας. Εκτός ο Μπρους και στη θέση του ο Γροντής.

83’ Αλλαγή για τον Αστέρα. Εκτός ο Μπαστιάνος και στη θέση του ο Βλάχος.

79' Γκολ 2-1 Σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Αραβίδη να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-1.

76' Αλλαγή για την ομάδα μας. Φεύγει από το παιχνίδι ο Μπουτσάκης και στη θέση του μπαίνει ο Ροβίθης.

73’ ο Φερνάντεθ από τα δεξιά έκανε την προβολή με τον Καλογεράκης να μπλόκαρει σταθερά τη μπάλα.

72' ΓΚΟΛ 1-1 !!!!!!!!!!!Σέντρα από τα αριστερά με τον Ιατρούδη να πηδάει ψηλότερα μέσα στην περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

71' Σουτ του Φερνάντεθ έξω από την περιοχή με διώχνει σε κόρνερ ο Καλογεράκης.

Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά του αγώνα στην Τρίπολη.

65’ Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Εκτός ο Τσιλιανίδης και στη θέση του ο Καλτσάς.

61’ Δυο αλλαγές στο παιχνίδι, μια για την κάθε ομάδας. Εκτός για τον Εργοτέλη ο Κουατένγκ και στη θέση του ο Καπνίδης ενώ για τον Αστέρα βγαίνει ο Ρόλε και μπαίνει ο Φερνάντεθ.

55' Ο Αραβίδης έκανε ένα συρτό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Καλογεράκης δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

51' Ο Τσιλιανίδης μπήκε από τα δεξιά έκανε το γύρισμα προς τον Ρόλε με τους αμυντικούς της ομάδας μας να διώχνουν την μπάλα σε κόρνερ.

50' Κίτρινη κάρτα στον Πασαλίδη για φάουλ πάνω στον Kwateng

Ξεκίνησε το δευτερο ημίχρονο. Χωρις αλλαγές οι δυο ομάδες συνεχίζουν το παιχνίδι.

Λήξη του πρώτου ημιχρονου με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ με το τέρμα που πέτυχε στο 9' ο Μπαστιάνος.

44' Ο Ρόλε έκλεψε τη μπάλα έδωσε στον ανενόχλητο Αραβίδη ο οποίος έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Οικονόμου και ο Καλογεράκης με όμορφη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

41' Η ομάδα μας προσπάθησε να απειλήσει με τον Kwateng ο οποίος μπήκε απο αριστερά προσπάθησε να πλασάρει στέλνοντας την μπάλα άουτ.

38' Νέο σουτ έξω από την περιοχή από τον Μπέλοκ έφυγε αρκετά έξω από την εστία του Καλογεράκη.

35' Σουτ έξω από την περιοχή από τον Ρόλε η μπάλα έφυγε άουτ.

30' Ο Τσιλιανίδης απο δεξιά εκανε σέντρα στον Πασαλίδη η κεφαλιά του οποίου έφυγε άουτ

28' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο παιχνίδι και είναι για τον Μπελόκ και το σκληρό μαρκάρισμα που έκανε.

27' Επίθεση απο αριστερά για τον Αστέρα με τον Αραβίδη να κόβετε από τους αμυντικούς της ομάδας μας.

Ανοιχτό παιχνίδι και ωραίο ποδόσφαιρο από τους παίκτες και των δυο ομάδων με την μπάλα πάνω κάτω.

19'  Ο Ρόλε εκτελεί απευθείας με το αριστερό ένα φάουλ αλλά έπιασε ο γκολκίπερ του Εργοτέλη.

17' Ωραίο σουτ από τον Kwateng με την μπάλα να φεύγει άουτ.

9’ Γκολ 1-0. Βαθιά μπαλιά προς τα δεξιά ο Μπαστιάνος προλαβαίνει την έξοδο του Καλογεράκη και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

8’ Η ομάδα μας προσπαθεί να γίνει απειλητική με τον Έφορντ να επιχειρεί σουτ το οποίο κόντραρε με τους γηπεδούχους να γίνονται αποδέκτες της μπάλας

Πρώτο πεντάλεπτο στο παιχνίδι όπου και οι δυο ομάδες έχουν μπει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και παίζουν ανοιχτά.

3' Ο Ρόλε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Καλογεράκη να αποκρούει με ευκολία την μπάλα

1' Ξεκίνησε το ματς με την ομάδα μας στην σέντρα και την πρώτη επίθεση

Οι ποδοσφαιριστές και οι διαιτητές της αναμέτρησης  έχουν κάνει την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο και όλα είναι έτοιμα για να ξεκινήσει το παιχνίδι.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Άρτας)

Βοηθοί: Αθανάσιος Κολοσιώνης (Αιτ/νιας), Κωνσταντίνος Καλαμπόκης (Αιτ/νιας)

4ος Διαιτητής: Μιχαήλ Ματσούκας (Αιτ/νιας)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Ορτέγκα,Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Μπελόκ, Μπαστιάνος, Τσιλιανίδης, Ρόλε, Αραβίδης.

Αναπληρωματικοί:Παπαδόπουλος, Τασουλής,Βλάχος, Τζίμας, Φερνάντεθ, Καλτσάς, Δουβίκας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μπουρσέλης, Κοιλιάρας, Μπάτζιος, Οικονόμου, Bruce, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Kwateng, Efford, Ιατρούδης

Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Καπνίδης, Ροβίθης, Γροντής, Προβυδάκης, Χατζηδίμπας, Bahanack