Ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι παρότι στάθηκε καλύτερα στο γήπεδο απ' τον αντίπαλο. Είχε πολλές ευκαιρίες για γκολ αλλά μόνο μια κατέληξε στα δίχτυα με την κεφαλιά του Μπάτζιου έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μπουρσέλης στο 68'. Η Σπάρτη είχε προηγηθεί απ' το πρώτο μέρος με πέναλτι του Bento και έκτοτε δεν έκανε δεν αισθητή την παρουσία της στον αγώνα.

Τέλος στην αναμέτρηση. Εργοτέλης και Σπάρτη μένουν στο 1-1

Οι ποδοσφαιριστές της Σπάρτης κάνουν καθυστερήσεις με τους ανθρώπους του Εργοτέλη να διαμαρτύρονται διαρκώς.

95' Κίτρινη κάρτα στον Ιατρούδη.

Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

86' Ο Lopez πηγαίνει προς τα αποδυτήρια καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει. Με δέκα συνεχίζει η Σπάρτη αφού έχει ολοκληρώσει τις αλλαγές.

85' Σουτ του Kacurri  η μπάλα ψηλά.

83' Τεράστια ευκαιρία για την ομάδα μας. Ο Efford γύρισε στον Ροβίθη μέσα στην περιοχή που ήταν αμαρκάριστος, με τον τελευταίο να πλασάρει αλλά η μπάλα να φεύγει πάνω απ' τα δοκάρια.

80' Ο Krasnio γύρισε επικίνδυνα στην περιοχή, έβαλε το πόδι του ο Lopez αλλά αστόχησε.

78' Eκτός ο Ζαχαριουδάκης, μέσα ο Krasnio για την Σπάρτη.

70' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Στην θέση του Kwateng ο Καπνίδης.

69' Διπλή ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Kacurri απέναντι απ' τον Πάντο, αστόχησε ενώ στο ριμπάουντ ο Μπουρσέλης σούταρε στα σώματα.

67' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας. Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε ένα κόρνερ, σηκώθηκε στην καρδιά της περιοχής ο Μπάτζιος και ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά.

64' Aλλαγή για τη Σπάρτη. Βγαίνει ο Aγγελόπουλος και την θέση του θα πάρει ο Τιράρ.

58' Δεύτερη αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Μπουτσάκης αποχωρεί και την θέση του παίρνει ο Ροβίθης.

56' Ο Kwateng μπήκε απ' τα αριστερά στην περιοχή, ο Πάντος όμως τον πρόλαβε και εξουδετέρωσε το πλασέ του.

55' Ο Efford γύρισε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή αλλά η μπάλα απομακρύνθηκε.

54' Kίτρινη κάρτα στον Καινούργιο για μαρκάρισμα στον Bahanack.

50' Φάουλ του Μπουρσέλη, η μπάλα έφτασε στον Bahanack αλλά η κεφαλιά του πέρασε έξω.

49' Κίτρινη κάρτα στον Eric.

48' Ο Ζαχαριουδάκης μπήκε στην περιοχή, από διαγώνια θέση έκανε ένα σουτ η μπάλα πέρασε ψηλά.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46' Ο Κacurri μπαίνει αντί του Προβυδάκη.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου με την Σπάρτη να προηγείται 0-1 του Εργοτέλη.

45' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

41' Απίστευτη στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Kwateng σέντραρε απ' τα αριστερά ο Ιατρούδης πήρε την κεφαλιά όμως η μπάλα τράνταξε το εσωτερικά το δοκάρι. Οι παίκτες της ομάδας μας διαμαρτυρήθηκαν Η μπάλα φαίνεται να χτύπησε εσωτερικά στο δοκάρι. Οι παίκτες μας και οι άνθρωποι του Εργοτέλη απο τον πάγκο διαμαρτυρήθηκαν ζητώντας γκολ  με τον διαιτητή όμως να συνεχίζει το παιχνίδι.

40' Κίτρινη κάρτα στον Bruce.

37' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Efford βρέθηκε απέναντι απ' τον Πάντο πλάσαρε όμως ο τελευταίος απέκρουσε.

Γύρισμα του Ιατρούδη στην περιοχή, η μπάλα πέρασε εκτός.

33' Αναγκαστική αλλαγή για την Σπάρτη. Στην θέση του Bento που τραυματίστηκε, πέρασε ο Romo

31' Ο Εργοτέλης προσπαθεί να αντιδράσει.

26' ΓΚΟΛ για την Σπάρτη. Η Bento εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι.

Κίτρινη κάρτα στον Προβυδάκη.

26' O Προβυδάκης ανέτρεψε τον Ζαχαριουδάκη στην περιοχή με τον διαιτητή Τσακαλίδη να δείχνει την άσπρη βούλα.

23' Ο Προβυδάκης εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε απ' όλους βρέθηκε στα πόδια του Ιατρούδη που ήταν απέναντι απ' τον Πάντο ωστόσο δεν έκανε καλό κοντρόλ με την μπάλα να φεύγει έξω.

22' Κίτρινη κάρτα στον Λώλο για μαρκάρισμα στον Ιατρούδη.

20' Δίχως την μεγάλη φάση μέχρι στιγμής. Ο Εργοτέλης έχει την κατοχή, προσπαθεί να πιέσει και η Σπάρτη.

10' Δυνατό σουτ του Μπουτσάκη, η μπάλα περνάει πάνω απ' τα δοκάρια.

8' Αδύναμο σουτ του Μπουρσέλη, η μπάλα στα χέρια του Πάντου.

3' Ο Καινούργιος εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω απ' την περιοχή, η μπάλα στα χέρια του Κατσιμήτρου.