Στεναχωρημένος από το τελικό αποτέλεσμα εμφανίστηκε στην συνέντευξη τύπου ο προπονητής της ομάδας μας Γιάννης Ταουσιάνης ο οποίος στις δηλώσεις του αναφέρθηκε μεταξύ άλλων στο πάθος και την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες του επισημαίνοντας ότι το πρωτάθλημα έχει ακομα πολύ δρόμο.

''Δυστυχώς δεν καταφέραμε, κάτι που θέλαμε πάρα πολύ. Σε ένα δύσκολο παιχνίδι όπου ξέραμε ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια δύσκολη ομάδα, μπήκαμε ακριβώς όπως είχαμε προετοιμαστεί. Στο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου ήμασταν σε πάρα πολύ καλά επίπεδα τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι απέναντι σε μια ποιοτική ομάδα. Αν κάποιος θα έπρεπε να προηγηθεί στο σκορ, αυτοί θα ήμασταν εμείς. Δυστυχώς στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου, βρεθήκαμε πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη στην προσπάθεια μας και  μπαίνοντας στο ματς με ορμητικότητα και διάθεση να ανατρέψουμε την κατάσταση, μείναμε πολύ ‘’κρύα’’ πίσω στο σκορ με δύο γκολ. Από εκεί και πέρα σαφώς έγινε μια προσπάθεια απ’ τους ποδοσφαιριστές μας αλλά κάτω από πίεση και χωρίς πολύ καθαρό μυαλό απέναντι σε έναν πιο οργανωμένο αντίπαλο, δυσκολευτήκαμε στο να ανατρέψουμε το σκορ. Στην συνέχεια, το μόνο που καταφέραμε ήταν να πετύχουμε στο τέλος ένα γκολ. Μας αφήνει πικρία το σημερινό παιχνίδι και τίποτα παραπάνω.

Δεν αλλάζει κάτι, συνεχίζουμε την δουλειά και την προσπάθεια καθώς έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας να καταφέρουμε αυτό που θέλουμε και να βρεθούμε στην πρώτη εξάδα. Το σημαντικότερο στοιχείο που θέλω να κρατήσω είναι το πάθος και η προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, κάτι που ξεχωρίζει σε μια ήττα. ''

Από την άλλη πλευρά ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννενα Αργύρης Γιαννίκης επεσήμανε: "Πιστεύω σήμερα έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, καθώς είδαμε πολλές φάσεις και γκολ από δύο ομάδες που αγαπάνε να έχουν την μπάλα κάτω και να παίζουν ποδόσφαιρο. Έως το γκολ που πετύχαμε δεν είχαμε καλή απόδοση καθώς δημιουργήθηκαν προβλήματα στο κέντρο απ’ τον αντίπαλο. Από ένα υψηλό pressing καταφέραμε να βρεθούμε μπροστά στο σκορ και στο δεύτερο ημίχρονο με κάποιες κινήσεις που κάναμε πετύχαμε και δεύτερο τέρμα. Από μια λάθος μεταβίβαση προκαλέσαμε και το 1-2 αλλά είμαι αρκετά ευχαριστημένος απ’ την απόδοση στο δεύτερο μέρος, συνολικά. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου και ότι καλύτερο στον Εργοτέλη για την συνέχεια."