Μετά από ένα παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες, αρκετές φάσεις και πολύ ένταση ο Εργοτέλης αν και προηγήθηκε μόλις με την σέντρα του παιχνιδιού με γκολ του Efford δεν κατάφερε να φύγει αλώβητος από το νησί των Φαιάκων όπου γνώρισε την ήττα με 2-1.

Λήξη του παιχνιδιού

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού. Πέντε τα λεπτά καθυστερήσεων.

Δυνατές μονομαχίες και αρκετή ένταση τόσο εντός όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου.

79' ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας Κοτζαβασίλης θα πει όχι σε ωραίο σουτ του Γροντή.

Οι παίκτες της ομάδας μας έχουν πάρει ανεβάσει την απόδοση τους έχουν  την πρωτοβουλία τον κινήσεων και προσπαθούν να βγουν μπροστά και να φτάσουν στην ισοφάριση

68' Πρώτη αλλαγή στο παιχνίδι και είναι για τους γηπεδούχους ο Λινάρδος στην θέση του Πασά

Έχει πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού

58' ο Πασάς σούταρε η μπάλα χτύπησε στο εξωτερικό δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου.

Αρκετή ένταση στο χώρο του κέντρου μεταξύ των παικτών με τον Αντώνη Μοουρσέλη να βλέπει την κίτρινη κάρτα.

56' Γκολ 2-1. Οι γηπεδούχοι μπαίνουν μπροστά στο σκορ ο Σανδραβέλης από δεξιά πιεζόμενος από τους αμυντικούς με ψηλοκρεμαστό σουτ έκανε το 2-1

50’ Φάουλ σε καλή θέση για την Κέρκυρα ο Κούρος μέσα στην περιοχή εκτέλεσε και ο Κατσιμήτρος έδιωξε την μπάλα.

Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου Κέρκυρα και Εργοτέλης πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας από ένα γκολ στο ενεργητικό τους με την ομάδα μας ωστόσο να έχει δημιουργήσει πολύ καλύτερες ευκαιρίες στο παιχνίδι και να δικαιούται τουλάχιστον ένα ακομα γκολ.

Δυο τα λεπτά των καθυστερήσεων τα οποία έδειξε ο τέταρτος διαιτητης του παιχνιδιού.

45’Πολύ ωραία σέντρα από τον Μανουσάκη  ο Ροβιθης ανάμεσα σε δυο παίκτες της Κέρκυρας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ

43΄Ο Μανόλης Ροβιθης  βγήκε μόνος με τον βοηθό να υποδεικνύει λανθασμένα  οφ σαιτ τον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας γεγονός που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις στους κιτρινόμαυρους.

39’ Σουτ του Σιατραβάνη φεύγει άουτ.

35΄Πολύ ωραίο γύρισμα της μπάλας από τον Μανουσάκη στον Οικονομου που πλασάρε με για  να χτυπάει η μπάλα σε αμυντικό των γηπεδούχων ο οποίος βρισκόταν ακριβώς πάνω σ στην γραμμή.

34’ σέντρα Σανδραβέλη ο Πασάς έκανε την κεφαλιά η μπάλα έφυγε άουτ.

33' Νέα προσπάθεια απο τους παίκτες μας αυτή την φορά ο Γροντής είναι αυτός που θα μπέι στην περιοχή και απο καλή θέση θα σουτάρει για να διώξει σε κορνερ ο Κουτζαβασίλης

Έχει ανέβει πολύ ο ρυθμός του παιχνιδιού με τους παίκτες και των δυο ομάδων να πιέζουν και να ψάχνουν την ευκαιρία για ένα ακομα γκολ.

31' O Bruce έκλεψε την μπάλα βγήκε πολύ ωραία μπροστά και από το σημείο του πέναλτι σούταρε με την μπάλα να φεύγει άουτ

30' Γκολ 1-1. Σε σέντρα του Σιατραβάνη ο Μότα από πλάγια  θέση με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του  Κατσιμήτρου.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούν έχουν ισορροπήσει το παιχνίδι και προσπαθούν να ισοφαρίσουν

Πρώτο τέταρτο στο παιχνίδι με τον ομάδα μας να έχει το απόλυτο έλεγχο και να ψάχνει το δεύτερο γκολ

Ο προπονητής της Κέρκυρας Νίικος Αναστόπουλος παρακολουθεί το παιχνίδι απο την κερκίδα καθώς είναι τιμωρημένος

Η ομάδα μας μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο παιχνίδι καθώς πριν καν συμπληρωθεί το πρωτο λεπτό έχει πάρει προβάδισμα στο σκορ.

1' ΓΚΟΟΟΟΛ 0-1 Με την σέντρα του παιχνιδιού ο Εfford εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο λάθος στην μεσαία γραμμή των γηπεδούχων βγαίνει γρήγορα απέναντι στον τερματοφύλακα της Κέρκυρας και στέλνει χωρίς δυσκολία την μπάλα στα δίχτυα.

Ο διαιτητής σφυρίζει την έναρξη του πρωταθλήματος.

Οι δυο ομάδες έχουν παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο. Ενος λεπτού σιγής στην μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Βουρνέλης από την Μακεδονία με βοηθούς τους κ.κ. Θανασιά, Πήττα από την Ήπειρο και την Ηλία αντίστοιχα.

Τέταρτος διαιτητής ο κ. Μπαϊλης από την Πρέβεζα.

Οι συνθέσεις:

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Σανδραβέλης, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Κρητικός, Πασάς, Κοντος, Σιατραβάνης, Ζορμπάς, Thuram

Αναπληρωματικοί: Αθανασόπουλος, Χαντάκιας, Μοta, Λινάρδος, Vila, Κρητικός, Γεωργακόπουλος

Εργοτέλης  Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης, Bahanack, Οικονόμου, Μαζουλουξής, Bruce, Τσέλιος, Γροντής (50' Μπουτσάκης), Μανουσάκης (68' Kwateng) , Ροβίθης (75 Σταθόπουλος), Efford

Αναπληρωματικοί: Καλογεράκης, Κοιλιάρας, Μπουτσάκης, Kacurri, Χατζηδίμπας, Σταθόπουλος, Kwateng