Σε ένα απίστευτο παιχνίδι ο Εργοτέλης κατάφερε να βγει νικητής μέσω της διαδικασίας των πέναλτι. Το σκορ της κανονικής διάρκειας του αγώνα έμεινε στο 1-1. Στη ''ρώσικη ρουλέτα'' όμως η ομάδα μας με τέσσερις εύστοχες εκτελέσεις και τρεις αποκρούσεις του Κατσιμήτρου κατάφερε να πάρει την σπουδαία πρόκριση στους ''8'' του Κυπέλλου Ελλάδος.

Το φιλμ του αγώνα

Τρελοί πανηγυρισμοί από κόσμο και παίχτες.

ΓΚΟΟΟΟΟΛ και 4-3 για τον Εργοτέλη. Ο Ροβίθης σκόραρε και έστειλε την ομάδα μας στην επόμενη φάση.

3-3 με τον Vouho.

3-2 με τον Έφορντ.

2-2 ισοφαρίζει ο Κοροβέσης.

2-1 για τον Εργοτέλη με τον Τσέλιο.

Ο Κατσιμήτρος αποκρούει το πέναλτι του Κυριακίδη.

Ο Μπάτζιος αστοχεί. Παραμένει το 1-1.

Αποκρούει ο Κατσιμήτρος το πέναλτι του Ποτουρίδη.

1-1 ισοφαρίζει ο Εργοτέλης με τον Ιατρούδη.

1-0 για τον ΟΦΗ με τον Σάσι.

Ξεκινάει η διαδικασία των πέναλτι.

Τέλος αγώνα. Οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην ''ρώσικη ρουλέτα''.

120' Παίζουμε τις καθυστερήσεις. Όλα οδηγούν στα πέναλτι.

116' Σούτ του Σάσι η μπάλα πολύ έξω.

114' Η κούραση είναι πλέον φανερή στα πόδια των ποδοσφαιριστών.

106' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων παίρνουν κάποιες ανάσες ενόψει του δέυτερου ημιχρόνου.

105' Καλό σουτ του Ροβίθη από πλάγια θέση η μπάλα λίγο έξω.

98' Σέντρα του Κυριακίδη, ο Σάσι πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει εκτός.

94' Ο Vouho από καλή θέση έστειλε την μπάλα εκτός.

Ο Κώστας Οικονόμου όπου τραυματίστηκε στο πρώτο ημίχρονο, οδηγήθηκε στο νοσοκομείο καθώς φαίνεται πως υπέστη διάσειση.

Η παράταση ξεκίνησε. Ακόμη μισή ώρα μέχρι να δούμε ποιος θα πάρει την πρόκριση.

Λήξη του αγώνα. Νικητής μέχρι στιγμής δεν υπάρχει. Η πρόκριση θα παιχτεί στην παράταση.

91' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπουτσάκης σούταρε με δύναμη ο Σωτηρίου όμως απέκρουσε.

90' Τέσσερα λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

87' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Δεληγιαννίδης βγήκε και στην θέση του πέρασε ο Κυριακίδης.

80' Τελευταία αλλαγή για τον Νίκκι Παπαβασιλείου, με τον Μπουρσέλη να βγαίνει και στην θέση του να περνάει ο Προβυδάκης.

76' Κόρνερ για τον ΟΦΗ, ο Mihojevic έστειλε τη μπάλα άουτ έπειτα από κεφαλιά.

74' Κόρνερ για τον ΟΦΗ με την μπάλα να καταλήγει στον Vouho αλλά η προβολή του κατέληξε έξω.

73' Κίτρινη κάρτα στον Kacurri.

71' Ο Ποτουρίδης εκτέλεσε και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Τρία πέναλτι έχει κερδίσει ο ΟΦΗ και τα τρία είχαν διαφορετική κατάληξη.

70' Τρίτο πέναλτι για τον ΟΦΗ, σφυρίζει ο διαιτητής σε χέρι του Μπουρσέλη.

68' Kίτρινη κάρτα στον Ροβίθη.

66' Κίτρινη κάρτα στον Σάσι.

61' Αλλαγή για τον Εργοτέλη. Βγαίνει ο Kwateng και τη θέση του θα πάρει ο Kacurri.

60' Κίτρινη κάρτα για τον Bruce.

59' Άλλη μια αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Vouho να περνάει στην θέση του Parsson.

58' Ο Νέιρα εκτέλεσε με τον Κατσιμήτρο να πέφτει στην γωνία του και να αποκρούει τη μπάλα.

57' Δεύτερο πέναλτι για τον ΟΦΗ, σφυρίζει ο κ. Κουτσιάφτης

56' Σουτ του Νέιρα η μπάλα πολύ ψηλά απ' την εστία του Κατσιμήτρου.

52' Ο Ιατρούδης έβγαλε μια εξαιρετική μπαλιά στον Ροβίθη ο οποίος προσπέρασε τον αντίπαλο του, μπήκε στην περιοχή όμως το μόνο που κατάφερε να κερδίσει ήταν ένα κόρνερ απ' την άμυνα του ΟΦΗ.

46' Οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν τις πρώτες τους αλλαγές. Ο Οικονόμου αποχώρησε για τον ΟΦΗ και την θέση του πήρε ο Σάσι. Ενώ απ' την άλλη ο Ροβίθης πέρασε στην θέση του Οικονόμου.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Οι παίχτες των δύο ομάδων βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο μέρος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Γεντί Κουλέ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

43' Ισοφαρίζει ο ΟΦΗ. Ο Νέιρα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος κάνοντας το 1-1.

41' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας. Οι παίχτες βγήκαν στην αντεπίθεση και άλλαξαν πολύ ωραία την μπάλα με τον Έφορντ να γίνεται τελικός αποδέκτης αλλά το σουτ του από πλάγια θέση κατέληξε λίγο έξω.

36' Κίτρινη κάρτα στον Μπουτσάκη για φάουλ στον Νέιρα.

35' Κίτρινη κάρτα στον Δελιγιαννίδη μετά από μαρκάρισμα στον Ιατρούδη.

32' Με δέκα παίχτες μένει ο ΟΦΗ. Ο Βασίλης Κουτσιανικούλης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα , μετά από ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Οικονόμου.

Έξαλλοι πανυγηρισμοί απ' τους φίλους της ομάδας μας και τους παίχτες στον αγωνιστικό χώρο.

23' ΓΚΟΟΟΛ για την ομάδα μας. Ο Μπουτσάκης με δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Σωτηρίου ανοίγοντας το σκορ για τον Εργοτέλη.

Συμπληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο, χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι στιγμής.

8' Επικίνδυνη σέντρα του Δεληγιαννίδη, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Κατσιμήτρος.

3' Ο Έφορντ απείλησε δύο φορές καθώς μπήκε στην περιοχή έχοντας προϋποθέσεις αλλά η άμυνα του ΟΦΗ, τον σταμάτησε.

Έχουν μπει δυνατά και οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, δίχως όμως να δημιουργηθεί κάτι το ιδιαίτερο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε.

Oι δύο ενδεκάδες κάνουν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φίλοι της ομάδας μας έχουν πάρει θέση στην θύρα 6, όπου θα παρακολουθήσουν το ντέρμπι.

Οι παίχτες επιστρέφουν στα αποδυτήρια, με την αντίστροφη μέτρηση για την έναρξη του παιχνιδιού να ξεκινάει.

Οι ποδοσφαιριστές τόσο της ομάδας μας, όσο και αυτοί του ΟΦΗ βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και ακολουθούν το καθιερωμένο ζέσταμα περίπου μισή ώρα, πριν την έναρξη του αγώνα.

Διαιτητής του αγώνα είναι ο κ. Αριστομένης Κουτσιαύτης από τον σύνδεσμο Αρτας με βοηθούς τους κ.κ. Καλαμπόκης Κωνσταντίνος (Αιτ/νίας), Κωσταντίνου Ηλίας (Πρέβεζας).