Η ομάδα μας έχοντας πολύ καλή απόδοση και παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, κατάφερε να πάρει μια μεγάλη νίκη απέναντι στον Πλατανιά με 2-4 στα Περιβόλια. Ο Εργοτέλης είχε καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, την υπεροχή φτάνοντας με τέσσερα γκολ απ' τον Ροβίθη, τον Μπουτσάκη, τον Efford και ένα αυτογκόλ απ' τον Τσαμούρη, σε αυτό το πολύτιμο τρίποντο που ανεβάζει την ομάδα στην 3η θέση της βαθμολογίας με 22 βαθμούς.

Τέλος παιχνιδιού.

93' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά. Ο Λουκίνας με κεφαλιά σκοράρει, μειώνοντας κι' άλλο το σκορ.

92' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Το κερασάκι στην τούρτα βάζει ο Efford με κοντινό πλασέ μέσα απ' την περιοχή, κλειδώνοντας μια μεγάλη νίκη στα Χανιά.

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' Κεφαλιά του Πουρσιτίδη από κοντά αποκρούει ενστικτωδώς πέφτοντας στην δεξιά του γωνία ο Καλογεράκης.

78' Ο Πέϊος μπαίνει στο ματς αντί του Μπουτσάκη.

74' Σουτ του Efford απ' τα αριστερά η μπάλα φεύγει άουτ.

73' Σέντρα του Ουές, ο Λουκίνας με γυριστό σουτ στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Καλογεράκη.

70' Τελευταία αλλαγή για τον Πλατανιά με τον Νιαυραδάκη να αποχωρεί δίνοντας την θέση του στον Πουρζιτίδη.

69' Αλλαγή για την ομάδα μας. Ο Κοιλιάρας περνάει στην θέση του Προβυδάκη.

65' Δυνατό σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου η μπάλα άουτ.

63' ΓΚΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Γύρισμα του Efford απ' τα αριστερά, ο Μπουρσέλης πλασάρει η μπάλα κοντράρει στον Τσαμούρη μετά την απόκρουση του Μαντζάρη και καταλήγει στα δίχτυα.

61' Μαζεμένες αλλαγές για τις δύο ομάδες. Ο Μπουρσέλης περνάει στο ματς αντί του Τσέλιου για την ομάδα μας, ενώ για τον Πλατανιά ο Παπαδόπουλος μπαίνει στο ματς αντί του Ρουσσάκη.

58' ΓΚΟΛ για τον Πλατανιά. Ο Leira με δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καλογεράκη μειώνοντας στο σκορ.

53' Φάουλ του Ποζατζίδη, που γεμίζει μέσα στην περιοχή ο Ουές πιάνει το γυριστό σουτ όχι όμως όπως θα ήθελε με την μπάλα να περνάει άουτ.

48' Επικίνδυνη σέντρα - σουτ του Efford απομακρύνει ο Μαντζάρης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινάει με την βροχή να δυναμώνει. Πρώτη αλλαγή ωστόσο για τον Πλατανιά με τον Ουές να περνάει στο ματς αντί του Κωστίκου.

Δίχως καθυστερήσεις ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα μας μετά από ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο προηγείται με 0-2 του Πλατανιά από τέρματα του Ροβίθη και του Μπουτσάκη.

41' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη, η μπάλα καταλήγει πάνω απ' τα δοκάρια.

38' Δυνατό σουτ του Προβυδάκη από πλάγια θέση η μπάλα φεύγει άουτ.

Το γκολ πανηγύρισαν έξαλλα οι ''κιτρινόμαυροι'', μπροστά απ' τους φίλους της ομάδας μας που βρίσκονται στην κερκίδα.

33' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Ο Μπουτσάκης με προβολή στην κίνηση μετά από έξοχο γύρισμα του Ροβίθη, σημειώνει το δεύτερο γκολ για τον Εργοτέλη.

30' Κίτρινη κάρτα στον Ρεβυθόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Efford.

26' Φάουλ του Ποζατζίδη, με την μπάλα να περνάει απ' όλους και να καταλήγει έξω.

22' ΓΚΟΟΟΟΛ για την ομάδα μας! Ο Ροβίθης ανέλαβε την εκτέλεση και με ένα ωραίο πλασέ στα αριστερά, έγραψε το 0-1 στα Περιβόλια.

21' Πέναλτι για τον Εργοτέλη! Ο Τσέλιος δέχτηκε ένα μαρκάρισμα στην περιοχή απ' τον Νιαυραδάκη, έπεσε με την κ. Αντωνίου να δείχνει κατευθείαν την άσπρη βούλα.

19' Διαγώνιο σουτ του Efford απ' τα αριστερά μπλοκάρει ο Μαντζάρης.

15' Σουτ του Τσέλιου, απ' το ύψος της περιοχής η μπάλα περνάει ελάχιστα δίπλα απ' το δεξί κάθετο δοκάρι του Μαντζάρη.

11' Κίτρινη κάρτα στον Σμυρλάκη για φάουλ στον Τσέλιο.

9' Διαγώνια μπαλιά του Μπουτσάκη στον Ροβίθη που μπήκε απ' τα αριστερά στην περιοχή, σούταρε με τη μπάλα να περνάει παράλληλα λίγο έξω.

8' Σέντρα του Bote επικίνδυνη μέσα απ' τα καρέ του Πλατανιά, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα χέρια του Μαντζάρη.

6' Κίτρινη κάρτα στον Efford για φάουλ.

2' Φάουλ του Ποζατζίδη απομακρύνει με γροθιές ο Καλογεράκης.

Το παιχνίδι ξεκινάει!

Εργοτέλης και Πλατανιάς πατάνε αγωνιστικό χώρο.

Στην εξέδρα υπάρχουν αρκετοί ''κιτρινόμαυροι'' οπαδοί, που ταξίδεψαν απ' το Ηράκλειο με σκοπό να στηρίξουν με την παρουσία τους, την ομάδα μας.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στα αποδυτήρια. Μετράμε αντίστροφα για την έξοδο τους στον αγωνιστικό χώρο και την έναρξη του αγώνα.

Να υπενθυμίσουμε ότι η ομάδα μας, βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς. Ο Πλατανιάς απ' την άλλη ακολουθεί στην 6η με 17.

Ο Εργοτέλης αγωνίζεται με το καθιερωμένο 4-3-3.

Μισή ώρα πριν την έναρξη του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για ζέσταμα.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Οικονόμου, Μπάτζιος, Προβυδάκης (Κοιλιάρας 69'), Bote, Bruce, Μπουτσάκης (Πέϊος 78'), Τσέλιος (Μπουρσέλης 61'), Barata, Efford, Ροβίθης

Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Κοιλιάρας, Πέϊος, Μπουρσέλης, Σταθόπουλος, Μανουσάκης, Dominik

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Ποζατζίδης, Τσαμούρης, Ρουσσάκης (Παπαδόπουλος 62'), Σμυρλάκης, Leira, Νιαυραδάκης (Πουρζιτίδης 70'), Κωστίκος (Ουές 46'), Λουκίνας, Παπουτσογιαννόπουλος

Αναπληρωματικοί: Πενταράκης, Πασχαλάκης, Κατσαρός, Ουές, Πουρζιτίδης, Παπαδόπουλος, Σαάντο

Διαιτητής: Ελένη Αντωνίου (Αν. Αττικής)

Βοηθοί: Τιμολέων Γεωργακόπουλος (Πειραιά), Μαρία Δέτση (Αθηνών)

4ος Διαιτητής: Αλέξανδρος Δραγάτης (Αν. Αττικής)