Στην πρώτη επίσημη αγωνιστική του υποχρέωση για την σεζόν 2019-2020 ο Εργοτέλης επικράτησε στο γήπεδο “Σταύρος Μαυροθαλασίτης” του Αιγάλεω με 2-0 παίρνοντας την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Μια νίκη πέρα για πέρα δίκαιη η οποία ήρθε μετά από δυο πολύ όμορφα γκολ που σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα μέσα σε επτά λεπτά. Πιο συγκεκριμένα στο  72’ ο Ροβίθης “έσπασε”  την μπάλα προ του Σικαλιά στον Barata ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα μας. Στο 79’ ο Μπουρσέλης με δυνατό σουτ  εξω από την περιοχή πέτυχε το 0-2, «κλειδώνοντας» την πρόκριση.

Αιγάλεω (Πέτρος Δημητρίου): Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Γκοτοβός, Παπανικόλας, Συριόπουλος, Λάμπρου, Μπαξεβάνου, Σταματάκης, Πετρόπουλος (62' Ντιατά), Ροτζέριο Μάρτινς, Χατζηιωαννίδης.

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Έφορντ, Σπίριακ, Ιατρούδης, Μπούσης, Μπάτζιος, Kwateng (22' λ.τρ. Barata), Μπουτσάκης (69' Μπουρσέλης), Προβυδάκης, Μπρους, Τσέλιος (70' Ροβίθης).